Hatvan év a korkülönbség a Debreceni Egyetem (DE) legfiatalabb és legidősebb hallgatójának életkora között: az elmúlt három tanévben ugyanis három külföldi diák is 15 évesen kezdte meg tanulmányait az intézmény angol nyelvű orvosképzésének előkészítőjében, miközben az egyetem legidősebb hallgatója, az idén 75 éves Orosz Zoltán a leendő jogászok táborát erősíti, és várhatóan jövőre kapja meg diplomáját a gépészmérnöki, illetve a mérnök-közgazdász oklevele mellé - közölte a DE sajtóirodája hétfőn az MTI-vel.


A közlemény szerint az intézmény tanulóinak átlagéletkora persze meg sem közelíti Orosz Zoltánét: az elmúlt három tanévben változatlanul 24 év volt az aktív státussal rendelkező hallgatók átlagéletkora az egyetemen. Közülük a legfiatalabbak a gyógyszerészhallgatók átlagosan 22 életévükkel, míg a legidősebb diákok – a levelezős hallgatók magasabb számából adódóan – a gyermeknevelési és felnőttképzési karon tanulnak, átlagéletkoruk 31 év.

A nemek szerinti megoszlást tekintve évek óta stagnál a helyzet: a hallgatók 44 százaléka férfi, 56 százalékuk pedig nő. Kiugróan magas (90,6 százalék) a nők aránya a gyermeknevelési karon, ahol például a 430 óvodapedagógus hallgató között mindössze négy férfi található, valamint az egészségügyi karon, ahol 83,6 százalék. Fordított a helyzet az informatikai karon (82,6 százalék férfi) és a műszaki karon (75,7 százalék férfi), bár utóbbinál az elmúlt években lassan emelkedni kezdett a mérnökhallgató nők száma.

A legtöbb államilag támogatott hallgató (88,3 százalék) a zeneművészeti karon tanul Debrecenben, a legnagyobb létszámban (85,2 százalék) pedig a jogászhallgatók finanszírozzák maguknak tanulmányaikat. Összességében viszont több mint 4 százalékkal emelkedett 2012 óta az államilag támogatott hallgatók száma a Debreceni Egyetemen.

Az intézményben 119 országból csaknem négyezer külföldi hallgató tanul, közülük a legtöbben Romániából (696 hallgató) és Nigériából (611 hallgató) érkeztek. A legmesszebbről (csaknem 16 ezer kilométer) egy új-zélandi fiatal érkezett, de tanul bahreini, belize-i, benini, burundi, Fidzsi-szigeteki, laoszi, mianmari és togói születésű diák is Debrecenben.

Természetesen nekik is adott a lehetőség arra, hogy akár kilenc diplomát is megszerezzenek, mint az a fiatalember, aki 1994 és 2011 között volt a Debreceni Egyetem hallgatója - tájékoztatott az egyetemi sajtóiroda.

Forrás: MTI