A Robin Hoodként is emlegetett polgármester megvalósította Spanyolországban az álmát. Egy olyan várost alapított, ahol nincs bűnözés és munkanélküliség sem.


Marinaleda városa Campina termékeny völgyének köszönheti létét és persze az ott lévő mezőgazdasági szövetkezetnek.

A város átalakulását a 2008-as pénzügyi válság „ihlette”. Juan Manuel Sanchez Gordillo ezen a helyen létre hozott egy olyan antikapitalista (nem kommunista!) várost, ahol nincs bűnözés, munka azonban annál inkább!

Juan a radikális férfi úgy kezdte, amikor berágott, hogy a közelben lévő szupermarketből alapvető élelmiszerekből egy jókora kosárnyival kitolt majd a helyi élelmiszer-bankba vitte, hogy a szegényeknek és éhezőknek adja fizetés nélkül.


A férfi véleménye szerint nem lopott, csak egy erőszakmentes engedetlenségi akciót hajtott végre. A polgármestert ugyanis kétségbe ejtette az a tény, hogy vannak szegény családok, akik nem tudnak ételt adni gyermekeiknek.

A városban a Juan Gordillo azt is megoldotta, hogy a területen lakhatásuk legyen az embereknek. Marinaleda városában, aki akart mindenki építhetett magának egy 192 négyzetméteres házat. Az építőanyagot és némi munkaerőt a város adta ingyen. Csupán van két feltétel, hogy a családok nem adhatják el a házat maguk hasznára, illetve havi 15 eurót kell fizetni a városi kasszába családonként.


Az ötlet briliáns lett a válságos Spanyolországban. Ez jó példa arra, hogy az emberek örömmel fizetik a helyi adót, mert van értelme! Hiszen abban a városban, ahol élnek munkájuk meghozza gyümölcsét.

A város környékén Andalúziában a munkanélküliség 37%-os. Akik pedig Marinaleda városában élnek 2700-an dolgoznak és legtöbbjük a helyi mezőgazdasági szövetkezetben. Bérfeszültség nincs, hiszen mindenki 1200 eurós fizetést vihet haza. Ebből bankkölcsönt nem kell törleszteni, mert saját önerőből épített házaikban lakhatnak.

Csupán azt a 15 eurós helyi adót kell befizetniük, amelyet igazán boldogan tesznek, hiszen biztonságban érezhetik magukat.


Forrás: lemon