Nem is voltak ezek olyan régen… Az ember mindent megtesz az ilyen katasztrófák elkerülésére, hárítására vagy előre jelzésére. Sajnos még így is 1-1 természeti katasztrófa rengeteg életet követel. Ti emlékeztek még rájuk?
Haiti földrengés (2010)
A földrengés 300.000 emberéletet követelt, ami Haiti lakosságának több mint az egytizede. Az ország a mai napig romokban hever.
A Katrina hurrikán (2005)
New Orleans még a mai napig nem épült fel teljesen a Katrina hurrikán pusztítása után.
A Nagy Kanto Földrengés (1923)
Háát erre biztosan nem sokan emlékeznek. 1923-ban pusztító földrengés rázta meg Japánt, utóhatásként egy pusztító tornádóval.
Vörösiszap katasztrófa – Magyarország (2010)
Úgy érzem ezt egy magyar embernek sem kell bemutatni. Borzasztó…
Bhola ciklon (1970)
Az egyik legsúlyosabb természeti katasztrófa a történelem során. Több mint fél millió áldozatot követelt.
St. Helens kitörése (1980)
A vulkáni kitörésnek így 57 halálos áldozata volt. Sötétségbe borult Washington állam keleti fele, a kitörés hatalmas károkat okozott.
Pakisztáni áradások (2010)
Pakisztán közel egyötöde került víz alá 2010-ben. Több ezer ember halt meg, Aki esetleg túlélte az áradást, azzal a később jelentkező betegségek (malária, kolera) végzett.
A Nagy Szmog (1952)
1952. december 5-én telepedett Londonra az iszonyú szmog. A hatalmas mértékű környezetszennyezés miatt kialakult füstköd öt nap alatt négyezer ember halálát okozta. A „Great Smog” vagyis a “Nagy szmog” öt teljes napig tartotta fogságában a várost.
Queensland árvizek (2010)
2010-ben szinte az egész ausztrál Queensland államot katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánították. A víz óriási területeket öntött el.
Egyesült Államok szupervihar (1993)
Több száz ember halt meg hóviharban, miközben több tucat odaveszett a tengeren, és számos ház zuhant az óceánba a part mentén.
Deepwater Horizon olajfolt (2010)
2010. áprilisában történt robbanás a BP brit olajipari óriásvállalat Deepwater Horizon olajkitermelő platformján a Mexikói-öbölben, majd tűz ütött ki. Tizenegy munkás meghalt, 1500 méteres mélységben heteken át áramlott nyersolaj és földgáz a tengerbe.
Nyos-tó Gázmentesítés (1986)
A Nyos egy úgynevezett „robbanó-tó”, amelynek 1986-os kitörése több mint 1700 embert ölt meg. A mélyvízű, nagyjából kör alakú tó magasan egy inaktív vulkán, az oku-hegy oldalában helyezkedik el, a kameruni vonal vulkanikus övezetében, vulkanikus sziklákkal övezve.
Guatemala víznyelő, (2007)
Guatemalában az Agatha hurrikán komoly árvizeket okozott, több tucat ember meghalt. Az áradások Guatemala városában is pusztítottak, ritka jelenséget idézve elő: egy útkereszteződés és egy háromemeletes épület eltűnt egy éppen megnyíló, hatvan méter mély víznyelőben
Indiai-óceáni szökőár (2004)
2004. december 26. Szerintem ez a dátum is sok ember fejébe belevésődött. Az Indiai óceán partjain 12 országban 150 ezer (!) halálos áldozatról beszélhetünk.
Mt. Pinatubo kitörés (1991)
A vulkán 1991-es ultra-plíniuszi kitörése a 20. század második legnagyobbja volt (a Novarupta 1912-es kitörése után), és legnagyobb azok közül, amelyek sűrűn lakott területet érintettek. A kitörés sikeres előrejelzése következményeként tízezreket telepítettek ki a környékről, de a terület súlyos károkat szenvedett.
Bangor Tűz Tornado (2008)
A Sárga-folyó árvíz (1931)
A Sárga-folyó árvíz talán a történelem legtöbb halálos áldozatát követelő katasztrófája volt. Kínában közel 4 millió ember halt meg.
A Titanic elsüllyedése (1912)
Talán ehhez sem kell sok mindent hozzáfűzni. A katasztrófa bejárta az egész világot. Még a mai napig is beszélnek róla az emberek.
World Trade Center elleni támadások (2001)
2011. szeptember 11. az al-Káida terrorszervezet összehangolt öngyilkos merényletsorozata volt az Egyesült Államok ellen. A terrorakció folyamán géprablókkal együtt összesen 2995 ember vesztette életét.