A térképek lényege, hogy tárgyilagosak legyenek. Az alább látható képeken azonban olyan történelmi atlaszokon időzhetünk el, amelyek meglehetősen érdekesek, hiszen alkotóik saját érzékeit vitték bele az ábrázolásokba.
Az ilyen és hasonló szubjektív térképek már a középkorban is léteztek, amelyek embert ábrázoltak, illetve az állatokat mosták össze emberekkel. Néhány ilyen európai térkép is készült már a történelem során. Ezek lehetnek szatirikus térképek is, amelyek ábrázolják az országok történelmi, illetve politikai jellemzőit.
A térképeken az ország jellegzetességeit és a benne lakó népek ábrázolását nézhetjük meg az alkotó szemszögéből, az ő véleményét erősen tükrözve!
Érdekes módon, az atlaszokon vissza-visszatérő képek jelennek meg egyes korokban. Például Oroszország többször van megjelenítve elnyomó hatalomként medve-ember formájában. Az Egyesült Királyság pedig a térképeken több ízben Európának hátat fordító emberként van feltüntetve.
Az ilyen térképeken Európát hajadonként is ábrázolják. Magyarországot pedig nagyhatalmak között felőrlődő emberként. Magyarország szerepel az atlaszokon földművelő emberként, vagy éppen vitéz katonaként.
Europa Regina Sebastian Münster “Cosmographia” kiadványában található Európa térkép 1545-ből
Europa Prima Pars Terrae In Forma Virginis 1548-ból
Európa, mint királynő 1788-ból
Ezen a szatirikus térképen két ország nem túl jó viszonyát láthatjuk. A francia forradalomidejéből származó térképen Nagy-Britanniát láthatjuk III. Györgyként ábrázolva.
Szubjektív képek Európáról az 1870-es éveket tekintetbe véve
Európa 1899
Nagy-Britannia klasszikus megszemélyesítője John Bull és barátai. Az ábrázolás 1900-ból származik.
Így nézett ki Európa a Nagy Háború kitörésekor. A rajzon azt láthatjuk, hogy Németország harcol Oroszországgal, Franciaországgal és közben a briteken tartja a szemét!
Európa. 1914.
Európa 1915.
Forrás: europapont.blog.hu