A Chia mag Dél-Amerikából származik, ahol a Maják és az Aztékok használták ezt a csodaszert a jobb fizikai és mentális állóképesség elérése érdekében. Maga a “Chia” szó a Maja nyelvben energiát jelent, ami nem is meglepő, ha belegondolunk, mennyi tápanyagot tartalmaz.


A mag népszerűségének több oka van. Egyrészt nagyon sok ásványi anyagot tartalmaz, másrészt kifejezetten magas az omega3 (zsírtartalma meghaladja a 60%-ot) és omega6 zsírsav- és antioxidáns tartalma. A chia magban nagy mennyiségben található kalcium, valamint foszfor, kálium, nátrium, cink, réz, mangán is van benne.

A mag rostban gazdag, így segít szabályozni a vércukrot és a glikémiás indexet. Rendkívül jó vízmegkötő képességének köszönhetően megkönnyíti az emésztést, elősegíti a zsírok lebontását. Jóformán semmi kalóriatartalma nincsen és a magas rosttartalmának köszönhetően eltelíti fogyasztóját, vagyis jóllakottságérzetet okoz.

A mag érdekessége, hogy felszívja a vizet, és sűrű géllé alakul. Ez a gél tölti ki tulajdonképpen a gyomrot, és lassítja le a szervezetbe jutó cukrok felszívódását.


A Chia mag és más tápanyagok összehasonlítása: 100 g
610 ml tejben van ennyi kálcium,
350 g korpában van ennyi rost,
900g narancsban van ennyi antioxidáns,
195 g banánban van ennyi kálium,
1090 g lazacban van ennyi omega-3,
1220 g diófélében van ennyi magnézium,
740 g spenótban van ennyi vas
tej Pile of high fibre wheat bran flakes Narancs


Ha Chia magot szeretnénk vásárolni, mindenképpen figyeljünk oda, hogy csak fekete-fehér magokból álló keveréket válasszunk, mert a vörös chia magok még éretlenek. Hűvös. sötét helyen kell tárolni.

Fogyasztását illetően a legjobb és legegyszerűbb, ha nyersen fogyasztjuk. Hozzáadhatjuk reggeli müzlinkhez, gyümölcslébe, tejbe vagy joghurtba is belekeverhetjük. Salátába, szendvicsbe is nyugodtan bele lehet szórni, nincsen semmi különös íze a magnak.

A Chia magot minden korosztály fogyaszthatja. Diétázóknak, fogyókúrázóknak rendkívül ajánlott.

Pár egyszerű Chia mag recept, amit neked is ki kell próbálnod


Chia puding
Keverjünk össze 2,5 dl mandulatejet 2 evőkanál Chia maggal. Hagyjuk pihenni, amíg be nem sűrűsödik. Ha besűrűsödött keverjünk hozzá magvakat és/vagy gyümölcsöt, és már fogyasztható is. Ha nem lenne elég édes, egy kis mézzel bolondítsuk meg.



Chia gyümölcslé
Tetszés szerinti gyümölcsféléket (alma, banán, kiwi, őszibarack, ananász…) tegyünk bele a gyümölcscentrifugába. Az így kapott levet fogjuk felhasználni.  Tegyük a Chia magot egy külön pohárba vagy tálkába, lassan adagoljuk hozzá a gyümölcslevet, majd hagyjuk állni 15 percet.

Forrás: gugli