Egy új kísérleti gyógyszer meggyógyította az ebolavírussal fertőzött majmokat, a TKM-Ebola-Guinea nevű szert a vírus Makona törzse ellen fejlesztették ki amerikai kutatók, ez a törzs okozta a Nyugat-Afrikában több mint egy éve tomboló ebolajárványt.


Mind a három kezelést kapó majom egészséges lett a 28 napig tartó kísérletek végén, három fertőzött majom, amely nem kapta meg a kísérleti szert, kilenc napon belül elpusztult – ismertették eredményeiket a Texasi Egyetem kutatói a Nature című tudományos folyóirat csütörtökön megjelent számában.

A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy a szert emberen még nem tesztelték, a klinikai próbák még hátravannak.

Thomas Geisbert, a Texasi Egyetem virológusa, a tanulmány egyik szerzője elmondta, ez az első tanulmány, amely megmutatta, hogy létezik védelem az Ebola-Zaire vírus új Makona törzse ellen.
A klinikai próbákat a szerrel az év második felére tervezik a szakemberek.


Geisbert közölte, hogy a Tekmira Pharmaceuticals által kifejlesztett gyógyszert át lehet alakítani úgy, hogy az ebolavírus bármely törzse ellen hatásos legyen, és legkevesebb nyolc hét alatt elő lehet állítani. A szer úgy működik, hogy blokkol bizonyos géneket, amelyek megállítják a vírust abban, hogy replikálódjon.

A kéthónapos gyártás versenyre kel a ZMapp nevű hasonló kísérleti gyógyszerrel, amely szintén hatásosnak bizonyult majmoknál az ebolavírus egy másik törzse ellen – olvasható a BBC honlapján.

2014 márciusa óta több mint 10 600 ember halt meg a Nyugat-Afrika öt országában – Libériában, Guineában, Sierra Leonéban, Nigériában és Maliban – fellépett járványban. Az ismert fertőzöttek száma meghaladta a 25 500-at. Az ebolavírus 1976-os azonosítása óta ez a legsúlyosabb járvány a Földön.

MTI