A legfrissebb adatok alapján tavaly december végére mondhatni teljes mértékben kiárulta a megmaradt nyugdíjvagyont az adósságkezelő. A 3000 milliárd forintból már csak 200 milliónyi számlapénz van.
 

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) kedden frissítette táblázatát a december végi adatokkal a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap vagyonát illetően. A közölt szám önmagában nagy meglepetést már nem okozott, hiszen a novemberi nagy értékesítés, illetve Borbély László András, az ÁKK vezérigazgató-helyettesének január elején tett nyilatkozata alapján - miszerint év végével értékesítették az eszközöket - tudni lehetett, hogy 2013 év végére kvázi semmi sem marad a 2011-ben átvett magánnyugdíj-pénztári vagyonból. Vagyis az Orbán-kormány 2 év alatt teljesen felhasználta a szóban forgó vagyont.

Ugyan 2013 december végén még volt az alapban 200 millió forint, ám ez számlapénz formájában van jelen forintban denominálva. Sem részvény, sem állampapír, sem vállalati kötvény már nem található az alapban. Az év utolsó hónapjában még 17,6 milliárd forint pénzeszközt fordított az ÁKK adósságcsökkentésre. A friss adatokból kiderült az is, hogy decemberben 11,4 milliárd forint értékben történt állampapír-visszavásárlás a korábban Magyar Nemzeti Vagyonkezelő részére átadott eszközökből származó bevételekből.

Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy az átvett majdnem 3000 milliárd forint 69 százaléka, vagyis 2032 milliárd ment az eredeti célra, az államadósság csökkentésére. Ennek több mint felét már 2011 júniusában elköltötték állampapírok visszavásárlására, akkor ugyanis 1354 milliárdos ilyen célú "kiadást" realizálódott az alapban.

A magánnyugdíj-pénztári vagyonból második legnagyobb arányban a költségvetésbe fizetett be az adósságkezelő. 2011 október decemberében összesen 529 milliárd forintot utalt át részben a társadalombiztosítási alapba, részben pedig a központi költségvetésbe. Ebből aztán a nyugdíjbiztosítási alap tervezettnél jobb év végi pozíciója miatt 70 milliárdot "visszakapott" a nyugdíjreform alap. Így a tényleges befizetés a vagyon 15,6 százalékát jelentette.

Emellett szintén ebből a pénzből lettek kiutalva a reálhozamok is: ez a 233 milliárd forint a teljes vagyon 7,9 százalékát jelentette. Végezetül a vagyon 6,8 százalékát térítésmentesen átadta az adósságkezelő a vagyonkezelőnek, amelynek az eszközök eladásából származó bevételt az állami tartozásállomány csökkentésére kellett fordítania.