A Windows XP támogatása végleg megszűnik 2014. április 8-án, ezt valószínűleg mára minden informatikus tudja, a Microsoft legalábbis igyekezett az elmúlt időszakban mindenki figyelmét felhívni erre a tényre. Arra azonban már kevésbé, hogy az Exchange Server 2003 is "nyugdíjba megy".

A nevéből kikövetkeztethető, hogy az Exchange Server 2003 melyik évben jelent meg és ugyanúgy érvényes rá a Microsoft támogatási politikája mint a többi vállalati és fejlesztői termékre. Ez azt jelenti, hogy legalább 5+5 év support jár hozzá, amiből az első 5 év "mainstream", ebben az időszakban a hibajavítások mellett új funkciók is bekerülhetnek, a második 5 év viszont "extended" periódus, amikor új képességekkel már nem bővíti a terméket a gyártó, csak a hibákat javítja. A "legalább" szó azért kell az 5+5 év elé, mert a Microsoft szabályai alapján egy termék 5 évig, vagy a következő verzió megjelenését követő 2 évig támogatott, attól függően, hogy időben melyik jön el később.

Az Exchange Server 2003 utóda a 2007 volt, ami 2007 tavaszán érkezett, ennek megfelelően a 2003 mainstream támogatása nem 2008-ig, hanem 2009 áprilisig tartott, ehhez csatlakozott további 5 év kiterjesztett support, ami 2014. április 8-án ér véget. A szoftver működését a támogatás megszűnése nem befolyásolja, az Exchange Server 2003 április 9-én nem áll le, de a Windows XP-nél már tárgyalt okok miatt a használata veszélyessé válhat, ha a támadók az újabb Exchange-ekben még befoltozott hibákat megpróbálják a régebbi verzión is kihasználni a patch visszafejtésével kikövetkeztetve a támadási lehetőséget.

Nem sétagalopp a frissítés újabb verzióra

Akik nem cserélték le eddig Exchange Server 2003 környezetüket egy modernebb verzióra, azoknak főhet a fejük, ugyanis a kommunikációs szervert nem tudnak egyből a legújabb, 2013-as verzióra frissíteni. A Microsoft közelmúltban publikált blogbejegyzése szerint "kétlépéses" frissítésre van szükség. Mivel az Exchange Server 2003 és 2013 közötti közvetlen migráció, vagy a két verzió együttélése egy hibrid környezetben nem támogatott, előbb létre kell hozni egy hibrid környezetet Exchange Server 2003 és egy újabb verzió (2007, 2010) bevonásával, majd a régi szerverekről az adatokat átmigrálva el lehet kezdeni a legfrissebb változat bevezetését, szintén hibrid telepítés (2007 vagy 2010 mellé telepített és az összes update-tel megfrissített 2013) segítségével. (Azoknak, akik ezt nem szeretnék meglépni, megoldás lehet egy hibrid migráció Exchange Server 2010-re, amely 2020 januárjáig támogatott.)

Azok a szervezetek, amelyek bizonytalanok a migrációt illetően, és Premier support szerződést kötöttek, kérhetik a Microsoft segítségét: az Exchange Migration Readiness Assessment keretében a vállalat konzultánsai felmérik, hogy a telepített Exchange és Active Directory környezet készen áll-e a migrációra, és ha nem, akkor milyen lépéseket kell tenni a váltáshoz. Az persze más kérdés, hogy hazánkban feltehetően kevés szervezet költ Premier supportra, és hanyagolja el közben az Exchange környezetét annyira, hogy a támogatás megszűnése előtt kevesebb mint egy hónappal kezd el a migráción gondolkodni, de a lehetőség mindenesetre adott, persze nem ingyen.

Jó alkalom lehet a felhőre váltásra is

Megfontolandó lehet a szervezetek számára az Office 365-re történő migráció, ebben az esetben a helyben telepített Exchange-et egy havidíjas felhős szolgáltatással válthatják fel,megszabadulva a szerverüzemeltetés nyűgjeitől és költségeitől. Az adatok helyben működő szerverről az online szolgáltatásba költöztetéséhez számos ingyenes segédeszközt biztosít a Microsoft, mondta el a HWSW-nek Zombory Zoltán, a Zomputer ügyvezetője. Kisebb szervezetek esetén a "cutover" migráció tűnik legésszerűbbnek, a dolgozók pénteken kikapcsolják a gépeiket, az IT-csapat a hétvégén elvégzi a szükséges teendőket és hétfőn már az új szerverre vagy a felhőbe csatlakozhatnak a levelezőkliensek anélkül, hogy ebből a dolgozók bármit észrevennének.

Zombory szerint Magyarországon számos kis- és középvállalatnál futtatnak még Exchange Server 2003-at, a támogatás megszűnésének híre sokakhoz pedig valószínűleg el sem jutott, mivel a Microsoft nem csinált körülötte akkora "felhajtást" mint a Windows XP körül - bár egy piacot ismerő másik forrásunk szerint "aki Exchange Server 2003-at használt eddig, az úgyis tojik a supportra". A támogatás megszűnése nem csak az önállóan telepített Exchange Server 2003-at érinti, hanem a Small Business Server 2003-ban levőt is, utóbbi különösen népszerű Magyarországon.