Magyar szakember is segítene a síelés közben súlyos agysérülést szenvedő, napok óta kómában fekvő Michael Schumacheren.
A Pólus Online úgy értesült, hogy dr. Csókay András főorvos, nemzetközi hírű baleseti idegsebész a világhálón keresztül kereste meg a németek hétszeres Forma–1-es világbajnokát ellátó grenoble-i egyetemi klinikát, illetve több francia idegsebész professzort, s a kollégák figyelmébe ajánlotta tapasztalatait, kutatási eredményeit.
Dr. Csókay András (aki nem kívánta kommentálni értesülésünket) nevéhez fűződik a kilencvenes évek végén kifejlesztett műtéti eljárás, az úgynevezett éralagút-technika, amelynek lényege: az agyduzzadással járó sérüléseknél a koponyatető eltávolítása után az ereket alagúttal védik az elzáródástól.
Dr. Csókay András (aki nem kívánta kommentálni értesülésünket) nevéhez fűződik a kilencvenes évek végén kifejlesztett műtéti eljárás, az úgynevezett éralagút-technika, amelynek lényege: az agyduzzadással járó sérüléseknél a koponyatető eltávolítása után az ereket alagúttal védik az elzáródástól.
Egyszerűbben fogalmazva: el kell távolítani a koponyatetőt, hogy a belső nyomás csökkenjen, s a duzzanat visszahúzódhasson, de ugyanakkor az érvédelmet is biztosítani kell. Később a koponyatető akár vissza is helyezhető vagy plasztikai műtéttel helyettesíthető.
A múlt vasárnap a francia Alpokban megsérülő Schumachert akkor érte a szerencsétlenség, amikor egy társasággal siklott a méribeli síparadicsomban. Az első jelentésekkel ellentétben nem száguldozott, hanem kisebb társasággal hódolt szenvedélyének. Az egyik barátja elcsúszott, őt segítendő hagyta el a kijelölt pályát, s visszatérőben ütközött egy nagyobb kőnek. Az megdobta, a levőgőbe repült, majd fejjel egy sziklának vágódott.
Volt rajta bukósisak, de csak tompítani tudta az ütést, amelytől maga a fejvédő ripityára tört. A mentők hamar megérkeztek, az F1-es legenda még magánál volt, de már zavartan viselkedett, később kómába esett, ezért kellett már vasárnap megműteni. Hétfő éjjel újabb operáció következett, ekkor is vérrögöt távolítottak el az agyából, ám azt továbbra sem tudni, lesznek-e maradandó károsodásai.
– A gondos kezelésnek köszönhetően Michael állapota nem változott, stabil. De a helyzet továbbra is válságos. Ez most a jó hír – nyilatkozta tegnap délelőtt a grenoble-i klinika épülete előtt Sabine Kehm, Schumacher menedzsere, szóvivője. – Az elkövetkező órák, napok eseményeit illetően azonban egyelőre fölösleges találgatásokba bocsátkozni.
Minden idők legsikeresebb Forma–1-es autóversenyzője mellett van felesége, Corinna, két gyermeke, Gina-Maria és Mick továbbá, édesapja, Rolf és testvére, Ralf is, mindannyian imádkoznak szerettük felépüléséért.
Javulást remél az F1 korábbi főorvosa
A Forma–1-es világbajnoki sorozat korábbi főorvosa, a sorozatot 2005 és 2012 között felügyelő Gary Hartstein szerint némi bizakodásra adnak okot a mélyaltásban tartott, testhűtéssel kezelt Michael Schumacherrel kapcsolatos tegnapi legfrissebb hírek.
– Amennyiben a koponyaűri nyomás stabil marad 24-48 óránál tovább, az altatás mélységét fokozatosan csökkenteni lehet, hogy ellenőrizzék az idegrendszer állapotát. Utána talán le is lehet őt kapcsolni a lélegeztetőgépről – vázolta a helyzetet a szakember, aki gondolatait egy közösségi oldalon osztotta meg a világgal.
Dr. Csókay András a Műszaki Egyetem építőmérnöki karán szerzett diplomát 1980-ban, ezután három évig dolgozott mérnökként. Pályáját módosította és beiratkozott a Semmelweis Orvostudományi Egyetemre és orvosi diplomáját 1989-ben szerezte.
Rezidensként az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézetben dolgozott, szakorvosi tevékenységét az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetben kezdte. Itt dolgozott 2003-ig, ezt követően előbb a szombathelyi Markusovszky Kórház, majd a fővárosi Szent János Kórház idegsebészeti osztályának vezetője lett. Miskolcon a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház idegsebészeti osztályának osztályvezető főorvosa.2013 augusztusa óta a Honvéd Kórhéz idegsebészeti osztályának vezetője.
A szakmai sikerek elismeréseként 2005-ben a Prima Primissima Díj közönségdíját kapta, Majd a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést vehette át. A díjjal a népegészségügy terén kifejtett munkáját, új műtéti megoldásait jutalmazták.
Az idegsebész szakterületén egyedülálló módszerek felfedezője, ötgyermekes családapa.
0 Megjegyzések