Az Egyesült Államok elnöke csak politikai megerősítésre vár a kongresszustól a Szíria elleni katonai beavatkozáshoz azzal, hogy benyújtotta javaslatát a törvényhozásnak - reagált vasárnap Barack Obama döntésére az orosz duma külügyi bizottságának elnöke.

Alekszej Puskov úgy véli, az amerikai elnök azt akarja elérni a törvényhozás jóváhagyásával, hogy azt mondhassa: az amerikai nemzettől kapott felhatalmazást a katonai akcióra. "A közvélemény-kutatási adatokból ítélve jelenleg nincs Obamának egyértelmű támogatottsága" - mondta.

Puskov szerint Barack Obama szombati bejelentésével legalább szeptember 9-ig elhalasztódott a Szíria elleni katonai hadművelet megkezdése. "Ez természetesen az amerikai kormányzat taktikájának megváltozása, a stratégiája nem változik" - hangoztatta az orosz kormányzó párt politikusa, aki szerint Washington mindenképpen katonai erőt akar Szíria ellen alkalmazni. Rámutatott, hogy Washington nemcsak a hazai közvéleménytől, hanem az európai országoktól és más államoktól is a lehető legnagyobb támogatásra akar szert tenni abban, hogy helyes döntést hoz.

A duma külügyi bizottsági elnöke emlékeztetett: Obama annak ellenére terjesztette be a kongresszusnak a szíriai beavatkozásra vonatkozó elvi döntését, hogy a washingtoni törvényhozás 1973-as határozata lehetővé teszi az elnök számára, hogy azonnali döntést igénylő rendkívüli esetben a kongresszus jóváhagyása nélkül engedélyt adhasson külföldi hadműveletekre az Egyesült Államok csapatainak, de csak hatvan napra.

Ezt tette 1983-ban Ronald Reagan volt amerikai elnök, amikor Grenadára küldte az amerikai csapatokat, és Bill Clinton sem kérte a kongresszus jóváhagyását, mielőtt Belgrád bombázásáról döntött 1999-ben. Barack Obama is e nélkül hagyta jóvá a Líbia elleni hadműveleteket 2011-ben - mondta Puskov.

A Fehér Ház közölte, hogy még szombaton elküldték a kongresszusnak azt a határozati javaslatot, amely felhatalmazná Barack Obama elnököt, hogy katonai erőt vessen be Szíria ellen. A célja, hogy "elrettentse, csorbítsa, megelőzze és leépítse" a szír rezsim képességét vegyi fegyverek alkalmazására. Az elnök maga jelentette be szombaton, hogy a kongresszus támogatását kéri elvi döntéséhez.

Az amerikai szenátus és a képviselőház képviselői is úgy nyilatkoztak, hogy legkésőbb a szeptember 9-vel kezdődő héten szavaznak határozatról.

Oroszország ellenez mindenfajta katonai akciót. Az orosz külügyminisztérium szombati állásfoglalása szerint az erő egyoldalú, az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélküli alkalmazása a nemzetközi jog egyértelmű megsértését jelentené. Vlagyimir Putyin államfő kezdeményezte a szíriai válság megvitatását a G20-as csoport jövő csütörtökön kezdődő kétnapos szentpétervári csúcstalálkozóján.

Forrás: MTI