Budapest - Az egyik legjelentősebb 18. századi kegyhelyről, a mai Szlovákia területén található Sasvárról (Sastin) származó pietákból nyílik kiállítás szeptember 21-én a Néprajzi Múzeumban, a szakrális művészetek hetéhez kapcsolódva.

MTI - Az "Emlék Sasvárról. Pieták síkban és térben" című kiállítással ötödik alkalommal kapcsolódik a szakrális művészetek hetéhez a Néprajzi Múzeum.

"Minden alkalommal igyekszünk saját anyagot kiállítani, ezúttal az egyházi gyűjteményünk egyik igen karakteres csoportját állítjuk ki, az úgynevezett sasvári pietákat" - mondta el Sedlmayr Krisztina kurátor az MTI-nek.

Sasvár a 18. század egyik legjelentősebb kegyhelye volt, amikor az ott épült barokk templomban elhelyezték a korábban egy kis kápolnában található pietát.

"Ünnepélyesen vitték be az elkészült templomba a pietát, felszentelték és beépítették az oltárba. E köré a kegytárgy köré szerveződött az a kultusz, amely némi megszakításokkal máig él" - tette hozzá Sedlmayr Krisztina.

A 18. század végétől Sasváron műhelyek működtek, amelyekben kis színes pietaszobrokat készítettek eladásra. "Emblematikus kegytárgyai lett ennek a zarándokhelynek, nagyon sokan vásároltak belőlük, és végül a parasztházak sarkába kerültek, s ilyen módon váltak az otthoni szakralitásnak igen fontos tárgyává" - mondta el Sedlmayr Krisztina.

A Néprajzi Múzeumnak igen nagy gyűjteménye van ezekből a szakrális tárgyakból, amelyekből csaknem ötven tárgy kerül a kiállításra.

A Hétfájdalmú Szűzanya ünnepén a kurátorok egy csoportja ellátogat a búcsúba, hangfelvételeket és fotókat készítenek, illetve a kiállított tárgyakból is vásárolnak, ezeket szintén bemutatják a 2014. február 24-ig látogatható kiállításon - tette hozzá Sedlmayr Krisztina.

Kultúra, kiállítás, múzeumok, magyarság, vallás