A kínai rendőrség Délkelet-Ázsiából hazavitt tíz, gazdasági bűncselekmények miatt keresett bűnözőt, köztük két olyat, akit 13 éve köröztek - jelentette a kínai média szerdán.
MTI - A közbiztonsági tárca közleménye szerint a két legrégebben szökésben lévő, csalással gyanúsított férfi az északkelet-kínai Lianoning tartományból való, egy 350 millió jüant (12,7 milliárd forint) jogtalanul eltulajdonító illető pedig Hopej tartományi.
A gyanúsítottakat Thaiföldről, a Fülöp-szigetekről és Malajziából hozták haza. Az akciót a kínai külképviseletek, valamint a helyi bűnüldöző szervek együttműködésével hajtották végre. Az érintettek ügyében az illetékes Csiangszu, Santung és Kanszu tartományi hatóságok járnak el. A szűkszavú közlés szerint van, aki hiteleit nem fizette vissza, de olyan is akad köztük, aki az export-visszatérítéssel manipulált.
A kínai közbiztonsági tárca úgy véli, hogy nemzetközi együttműködésre törekvése egyre eredményesebb, a külföldre szökött gyanúsítottak kézre kerítése érdekében külön osztályt hoztak létre, s mind több kétoldalú egyezménnyel igyekeznek a kiadatás helyenként felmerülő jogi akadályait megoldani. Céljuk - a közlemény szerint - annak demonstrálása, hogy a bűnözőket képesek Kínában bíróság elé állítani.
Az elmúlt években egyre több külföldre szökött, gazdasági és egyéb bűncselekményekkel gyanúsított személyeket érintő ügyben sikerült a kínai igazságszolgáltatásnak eljárnia. Nem hivatalos adatok szerint tízezer fölött lehet azoknak a kormányzati tisztviselőknek, párthivatalnokoknak és vállalatvezetőknek a száma, akiket Peking szeretne felelősségre vonni, mert milliárdokat herdáltak el, csődbe vitték vállalataikat, nagy összegeket sikkasztottak el, és külföldön találtak menedéket. A kártérítéshez külföldi vagyonukra is igényt tartana.
A határon túlra menekített összegekről pontos adat nem áll rendelkezésre, de a Peking Egyetem egy régebbi kutatása szerint például 1999 és 2009 között korrupt vezetők távozásukkor összesen mintegy 650 milliárd jüant (106 milliárd dollár) vittek ki az országból. Az üzleti, vállalati szférából sokan súlyos banki tartozásokat maguk mögött hagyva távoztak milliókkal, többnyire az Egyesült Államokba, Kanadába, Ausztráliába és Szingapúrba.
Kína, belpolitika, jog, bűnügy, hírek, Nagyvilág
0 Megjegyzések