Szerbiában egyre több várandós nő jön rá arra, hogy nem mindig éri anyagi veszteség, ha már terhességének korai időszakában otthon marad és nem csak a szülést megelőző rövidebb időszakban megy szülési szabadságra - derült ki a Vecernje Novosti című szerbiai napilap hétfői cikkéből.
MTI - A lap szerint az egészségügyi okok mellett a pénz is arra sarkallhatja a szerbiai kismamákat, hogy a terhesség megállapítását követően azonnal szabadságot vegyenek ki. A Vecernje Novosti információi szerint az utóbbi néhány évben háromszorosára nőtt azoknak a nőknek a száma, akik terhességük idejét inkább otthon töltenék, mint a munkahelyükön. A nőgyógyászok ebben partnerei a kismamáknak, gyakran adnak egészségügyi igazolást a távolmaradásra és írják ki táppénzre a várandós nőket.
Néhány városban, például Belgrádban az is az otthon maradás mellett szól, hogy a nők a táppénz ideje alatt is fizetésük teljes összegét kapják kézhez. A szerbiai egészségbiztosítási alap ugyan csak a költségek 65 százalékát állja, egyes önkormányzatok viszont kipótolják a hiányzó 35 százalékot.
Mivel a munkajogi szabályok értelmében a várandós dolgozót nem lehet elbocsátani, akkor sem rúghatják ki a terhes nőt, ha bizonyíthatóan nincs egészségügyi indok az otthon maradására. Az egészségbiztosítási alap a gyanús eseteket kivizsgálja, de csak nagyon ritkán indít eljárást.
A lap szerint gyakran a rossz munkahelyi körülmények, a várandós nőkkel való nem megfelelő bánásmód és a felettesek negatív hozzáállása az, ami miatt a nők inkább otthon maradnának.
Sokszor azonban valóban veszélyeztetett terhességről van szó, a világtrendekhez hasonlóan ugyanis a szerbiai nők is egyre később vállalnak gyereket. A statisztikai hivatal adatai szerint a szerb nők átlagosan 27,2 évesen szülnek először, a nőgyógyászok tájékoztatása szerint pedig egyre több az olyan nő, aki csak 35 éves kora után vállal először gyereket.
Társadalom, Szerbia, hírek, Nagyvilág
0 Megjegyzések