Budapest - Ritka perzsa leopárdkölyökkel gazdagodott a fővárosi Állat- és Növénykert lakóinak száma. Dantét, a kölyköt és anyját a nagyközönség várhatóan csütörtöktől láthatja a tigrisek szomszédságában található leopárdkifutóban - közölte az intézmény szerdán az MTI-vel.
 

MTI - A 2003-ban érkezett két tenyészállat, Cezi és Nadir frigyéből korábban már hat kölyök született, ám az elmúlt években nem volt náluk sikeres szaporulat.

Dante a napokban lesz két hónapos, eddig azonban az állatgondozókon kívül senki nem láthatta, a közönség szeme elől elzárt "szülőszobában" élt anyjával. Mostanra viszont eljött az ideje annak, hogy a kicsi megkapja az első védőoltásokat. Mivel ehhez a kölyköt meg kell fogni - amihez viszont átmenetileg külön kell választani az őt védő anyaállattól - a vakcinázás mellett más beavatkozásokat és vizsgálatokat is elvégeztek nála. Az ifjú leopárd kombinált védőoltást, azonosító chipet és szájon át féreghajtó pasztát is kapott. Végül az állat nemét is megállapították, mivel hímnek bizonyult, a kicsi a Dante nevet kapta.

Az állatkertben már több mint százéves hagyománya van a leopárdok tartásának, ám a ritka perzsa leopárdokkal csak tíz éve, 2003-ban kezdtek el foglalkozni. Az intézmény ugyanis ekkor csatlakozott a perzsa leopárdok természetvédelmi célú állatkerti szaporítását összehangoló tenyészprogramhoz. Ennek keretében akkor két fiatal állat érkezett Budapestre. Cezi, a nőstény a csehországi Dvur Králové nad Labem állatkertjéből, Nadir, a hím pedig a franciaországi Mulhouse-ból. A két állat frigyéből 2005 júniusában egy (Asszír), 2007 júniusában három (Bella, Bara, Bahar), 2008 szeptemberében pedig két kölyök (Csenge, Csiú) született. A mostani, június 10-én világra jött kölyök tehát már a hetedik utódja ennek a tenyészpárnak.

A perzsa leopárd (Panthera pardus saxicolor) a leopárdok - vagy más néven párducok - legnagyobbra növő alfaja. Irán, Irak, Afganisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán, valamint Örményország területén is őshonos. Élőhelyén veszélyeztetett állatnak számít, vadon élő állományát kevesebb mint kétezer egyedre becsülik. A világ állatkertjeiben mintegy 160 perzsa leopárd él, közülük valamivel több mint száz az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) által életre hívott tenyészprogramban részt vevő állatkertek lakója - olvasható a fővárosi állatkert összegzésében.