Debrecen - Fafúvós gálával folytatódik hétfőn Debrecenben az Ifjú zeneművészek nemzetközi nyári akadémiája, amelyet 13. alkalommal rendez meg a Debreceni Egyetem (DE) zeneművészeti kara. Vasárnap Vásáry Tamás adott születésnapi zongorahangversenyt.

A kurzuson évről évre nemzetközileg ismert művésztanárok foglalkoznak a világ minden részéből érkezett hallgatókkal, akik nemcsak tanulnak, hanem koncerteznek is július 17. és 26. között Debrecenben - közölte az akadémia titkára az MTI-vel.

A Nyári Akadémia keretében immár ötödik alkalommal zajlik a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar felkészülése és koncertturnéja a Kossuth-díjas Vásáry Tamás vezetésével - tette hozzá Vojtkó-Pék Ildikó.

A nemzetközi hírű zongoraművész, karmester koncerttel ünnepelte 80. születésnapját vasárnap Debrecenben: az Ifjú zeneművészek nyári akadémiájának kísérőrendezvényén hallhatta a közönség az izgalmas, virtuóz hangversenyt.

Trombitások fanfárja köszöntötte Vásáry Tamást a DE zeneművészeti karának Liszt termében. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész és karmester 1933. augusztus 11-én született Debrecenben. A muzsikus születésnapi koncertjének repertoárját a hétfői holdtölte ihlette: ezért választotta nyitó darabnak Beethoven Holdfény szonátájának második tételét.

A folytatásban Vásáry Tamás tanárára, Kodály Zoltánra emlékezett, akit második apjának is tart. A bevezető gondolatokban a zongoraművész elmesélte a közönségnek, hogy Kodály Zoltán volt az, aki megmentette őt a kitelepítéstől, aki több alkalommal atyáskodó szigorral nevelte, tanította nemcsak a zenére, hanem az életre is. A személyes történetek után a Székely nóta, az Esik a városban és a Marosszéki táncok című Kodály-művek hangzottak el.

Mozart Don Giovanni című operája ihlette Liszt Ferenc Réminiscences de Don Juan című operafantáziáját, amelyet a zongoristák az egyik legnehezebb zongoradarabként tartanak számon; Vásáry Tamás virtuóz játékában hangzott el az 1841-ben komponált mű.

A születésnapi hangversenyt Vásáry Tamás Debussy Holdfény című darabjával, illetve Liszt Rákóczi indulójával fejezte be. Utóbbira azért esett a művész választása, mert Liszt maga is valamennyi magyarországi koncertjét ezzel a művel fejezte be.