Egyiptom új katonai vezetői biztosították az Egyesült Államok kormányát arról, hogy nem kívánják hosszú ideig kormányozni az országot. Magukat megnevezni nem kívánó amerikai hivatalos személyek helyi idő szerint szerda este közölték: a Murszi elnököt megbuktató hadsereg vezetői telefonon tájékoztatták erről Chuck Hagel védelmi minisztert, valamint Martin Dempsey tábornokot, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökét. A hadsereg vezetői a többi között azt ígérték: arra törekszenek majd, hogy minél előbb polgári kormány irányítsa az országot.

Mielőbbi választást sürget az EU

A demokratikus folyamathoz való mielőbbi visszatérésre szólította fel az egyiptomi politikai élet valamennyi résztvevőjét az Európai Unió is. Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai képviselője szerda éjszakai nyilatkozatában az egyiptomi katonai vezetőket mielőbbi elnök-, illetve parlamenti választások megtartására és az új alkotmány elfogadására szólította fel. Ashton annak a reménynek adott hangot, hogy a katonai vezetés megerősíti az alapvető jogok tiszteletben tartásának fontosságát. Hangsúlyozta annak szükségességét, hogy Egyiptom tovább haladjon a demokratikus átalakulás útján.

London: veszélyes helyzet alakult ki

William Hague brit külügyminiszter úgy értékelte, hogy "egyértelműen veszélyes" helyzet alakult ki Egyiptomban a hadsereg fellépése nyomán.

Szerda éjjeli nyilatkozatában Hague hangsúlyozta: a minisztérium azt tanácsolja a brit állampolgároknak, hogy ha nem feltétlenül fontos, ne utazzanak Egyiptomba, jóllehet ez a hivatalos ajánlás a vörös-tengeri üdülőhelyekre nem vonatkozik.

A brit külügyminiszter közölte: személy szerint nem támogatja, hogy egy demokratikus rendszerben katonai beavatkozással oldjanak meg vitás kérdéseket. Hague szerint London álláspontja az, hogy most egy politikai folyamatnak kell következnie, amelynek előre hozott és igazságos választásokhoz, ennek eredményeként pedig polgári vezetésű kormány megalakulásához kell vezetnie.

A brit külügyminiszter felszólította az egyiptomi vezetőket, hogy ennek érdekében mutassanak valós elkötelezettséget az együttműködésre, "nem úgy, ahogy az elmúlt hónapokban tették". "A helyzet egyértelműen veszélyes", és a brit kormány az egyiptomi fejlemények minden részesét önmérsékletre és az erőszakcselekmények elkerülésére szólítja fel - áll Hague közleményében.

Párizs szabad és békés választásokat vár

Franciaország "tudomásul veszi", hogy Egyiptomban bejelentették: egy átmeneti időszak után új elnökválasztást tartanak - reagált a francia külügyminiszter a kairói eseményekre. "(Párizs) azt szeretné, hogy a választásokat a polgári béke, a pluralizmus, az egyéni szabadságjogok és a demokratikus átmenet vívmányainak tiszteletben tartásával készítsék elő annak érdekében, hogy az egyiptomi nép szabadon választhassa meg vezetőit és a jövőjét" - fogalmazott közleményében Laurent Fabius.

Párbeszédet és nyugalmat sürget az ENSZ

Az alapvető jogok tiszteletben tartására szólította fel Egyiptom katonai vezetőit az ENSZ főtitkára. Ban Ki Mun csütörtök hajnali nyilatkozatában külön kiemelte a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságát. A főtitkár úgy ítélte meg, hogy a katonai beavatkozás minden országban aggodalomra ad okot. Ebből kiindulva kulcsfontosságúnak nevezte a polgári kormányzásra való mielőbbi visszatérés szükségességét.

A főtitkár állásfoglalásában párbeszédet és nyugalmat sürgetett, és hangsúlyozta, hogy el kell kerülni az erőszakos cselekményeket.

Az emberi jogok tiszteletben tartására szólított fel az AI

Az Amnesty International az egyiptomi biztonsági szolgálatokat és a fegyveres erőket arra szólította fel, hogy minden tőlük telhetőt tegyenek meg az emberi jogok és minden egyiptomi személyi biztonságának védelme érdekében, politikai rokonszenvtől függetlenül.

Az egyiptomi hadsereg és a rendőrség múltbeli emberijog-sértései alaposan dokumentáltak, és nem szabad megismétlődniük. A jelenlegi igen feszült helyzetben, és különös tekintettel arra, hogy az alkotmányt felfüggesztették, most fontosabb, mint valaha, hogy az egyiptomi hadsereg tartsa magát a nemzetközi emberi jogi törvényekből Egyiptomra háruló kötelezettségekhez - áll az Amnesty International szerda éjjeli londoni felhívásában, amelyet Salil Shetty, a szervezet főtitkára személyesen tett közzé.

Shetty nyilatkozata szerint Egyiptomban máris csapást mértek a véleménynyilvánítás szabadságára, mivel Mohamed Murszi államfő eltávolítása után azonnal több olyan televíziós csatornát elhallgattattak, amelyek a megbuktatott elnök pártján voltak, és e tévéállomások munkatársait őrizetbe vették.

Az Amnesty International szerint aggodalomra ad okot az a lehetőség, hogy bosszúhadjárat kezdődik Murszi hívei ellen. A szervezet aggasztónak nevezte a "csőcselék részéről megnyilvánuló erőszakcselekményeket" és a megmozdulások során nők ellen elkövetett szexuális támadásokat is.

A véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságához fűződő jog békés gyakorlásáért azonban senkit nem szabad büntetni, és azok ellen, akiket őrizetbe vettek, vagy haladéktalanul vádat kell emelni, ha bűncselekményt követtek el, vagy szabadon kell őket engedni, a biztonsági alakulatoknak pedig tartózkodniuk kell a felesleges és túlzott erő alkalmazásától - áll az emberi jogi szervezet felhívásában.

Üdvözölte a kinevezett elnököt a szaúdi király

Táviratban üdvözölte Egyiptom kinevezett új elnökét a szaúd-arábiai király. Abdalláh volt az első külföldi vezető, aki jókívánságait fejezte ki Adli Manszúrnak, az egyiptomi alkotmánybíróság elnökének, aki a hadsereg döntése alapján ideiglenesen gyakorolja az államfői teendőket a megbuktatott Mohamed Murszi helyett.