Pomáz - Ötödik alkalommal rendezik meg július 22. és augusztus 1. között Pomázon a nemzetközi zongoraakadémiát, amelyre a világ minden tájáról érkeznek a fiatal tehetségek - mondta el az MTI-nek György Ádám zongoraművész, a kastélyakadémia megvalósítója és tanára.

A 31 éves zongoraművész a György Ádám Kastélyakadémia létrehozását indokolva saját példáját említette: „nagyon sok segítséget kaptam pályakezdésemkor, és mikor turnézni kezdtem a világban, illetve kurzusokat tartottam, számos olyan tehetséges fiatallal találkoztam, aki szintén kérte a segítséget”. Ezért határozott úgy a barátaival összefogva, hogy támogatják azokat a fiatalokat, akik szakmailag és emberileg is érettek a feladatra.

A kastélyakadémia ötlete 2007-ben született meg és két évre rá kidolgozott programmal már el is indult - vázolta a hátteret György Ádám, megjegyezve, hogy az inspirációt egy fiattal indonéziai lány adta, aki ma már a londoni Royal School of Music hallgatója.

A fiatalok segítése a György Ádám Alapítványon keresztül történik, az adományozók között a zongoraművész és számos barátja is megtalálható, az ösztöndíjakról a kuratórium dönt, ugyanakkor vannak olyan résztvevők is, akik maguk finanszírozzák a részvételt. A legfiatalabb növendékek 10-11 évesek, de akadt már 32 éves hallgató is.

Az ötödik évre már olyan jelentős egyetemekről érkeznek a legkiválóbb növendékek a tíznapos kurzusra, mint a Szingapúri Nemzeti Egyetem, a New York-i Juilliard zeneiskola, a Cleveland Institute of Music vagy a kansasi és a tokiói egyetem.

Ebben az évben 17 aktív növendék tanulhat majd Pomázon, akikkel egyenként foglalkoznak, mellettük azonban 33 „passzív”, azaz olyan hallgató - köztük például egy 70 éves komolyzene-rajongó Japánból -, akik szívesen tanulnak a magyar kultúráról és zeneoktatásról.

A tehetséges magyar növendékeket egy magyar cég, az R&R Software támogatja, amellyel második éve működnek együtt, s amellyel többéves megállapodás született.

Pomázra azért esett a választás, mert György Ádám ott született és ott nőtt fel. „Félig ugyan New Yorkban élek, de Pomázra én hazajárok” - mondta. A rendezvény egyúttal óriási lehetőség a pomáziak számára is, hiszen kapcsolódni tudnak a világhoz, de ők is aktívan bekapcsolódnak, például számos kisebb támogatással - mutatott rá.

A mesterkurzusokat Réti Balázs egyetemi tanár és Nádor György, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professzora, valamint György Ádám és Steven Spooner tartja.

A barokk Teleki-Wattay kastélyban július 22-én ünnepi hangversennyel nyit az akadémia, ezen a Danubia Szimfonikus Zenekar előadásában, Hámori Máté vezényletével felcsendül majd a Hunyadi-nyitány, valamint Liszt Esz-dúr zongoraversenye György Ádám tolmácsolásában, a július 31-i a zárókoncerten pedig a növendékek mutatkoznak be változatos műsorral, valamint fellép az alapító-művész is.