Peking - Nem építi meg tervezett uránfeldolgozó üzemét a Kínai Nemzeti Nukleáris Vállalat (CNNC) a dél-kínai Kuangtung tartomány Hosan városában, engedve az ellene tüntető csaknem félezer ember tiltakozásának - jelentette a kínai média szombaton.

Az egy ipari park 30 hektárjára tervezett, 37 milliárd jüan beruházási értékű nukleáris fűtőanyag-feldolgozó kapacitása 2020-ra elvileg elérte volna az ezer tonnát. A város és a CNNC márciusban kötött szerződése szerint a létesítmény kiválasztott helyszíne körülbelül 100 kilométerre esett volna Hongkongtól, illetve Makaótól.

A lakosság azonban nem fogadta lelkesedéssel az elképzelést, és ennek hangot is adott azt követően, hogy a hónap elején napvilágra került a projekt kockázatait értékelő jelentés. A hatóságok tíz napot adtak a dokumentummal kapcsolatos lakossági véleménynyilvánításra.

Az először pénteken felvonuló tüntetők egyértelmű biztonsági kételyeiknek adtak hangot, és transzparenseiken kifejezésre juttatták: "az életet választanák az atom helyett". A helyi kormányzat előtt demonstráló tömegnek terelőkorlátok, rohamsisakos katonák, rendőrök állták útját.

A helyszíni beszámolók szerint a polgármester-helyettes szombati bejelentését a lakosság véleményének tiszteletben tartásáról az emberek nem fogadták egyöntetű megnyugvással, mert attól tartanak, hogy azzal csak hitegetik őket. A szombati tüntetés azonban a több mint százfős rendvédelmi csapat "rábeszélésére" elmaradt, a tömeg feloszlott.

Kínában becslések szerint évente 30-50 ezer "tömegmegmozdulás", tüntetés történik, s ezek többsége már inkább a környezetszennyezéssel hozható összefüggésbe, mint sem a földkisajátításokkal, illetve azok alacsonynak tartott kárpótlási összegével. A Tsinghua Egyetem korábban közölt kutatása szerint ugyanakkor 2000 és 2010 között a tömeges zavargások száma megduplázódott, és elérte az évi 180 ezret.