Moszkva - Alapvető felülvizsgálatra szorul az Oroszországban működő nem kormányzati szervezetekre (NGO) vonatkozó úgynevezett ügynöktörvény - állapította meg Nils Muiznieks, az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa, akivel a Kommerszant című orosz napilap keddi számában közölt interjút.

Az európai ombudsman hétfőn tette közzé jelentését Strasbourgban, amely szerint el kell hagyni a "külföldi ügynök" meghatározást a tavaly novemberben hatályba lépett orosz jogszabályból, az oroszországi nem kormányzati szervezetek ellenőrzésére világos szabályokat kellene felállítani, és meg kellene szüntetni az anyagi támogatásukra vonatkozó szigorú szabályokat. Egyenlő feltételeket kellene teremteni azok számára,  amelyek külföldről kapnak pénzt és azok számára, amelyeknek nincs ehhez külső forrásuk.

Nils Muiznieks a Kommerszantnak elmondta, azt reméli, hogy jelentése irányt mutat azon szervezeteknek, amelyek párbeszédet akarnak kezdeni az orosz hatalommal, vagy bíróságra viszik ügyüket. Szerinte a hatalomnak is hasznára válhat, ha megtudja, hogy komoly problémák vannak az úgynevezett ügynöktörvénnyel.

Az Európa Tanács emberi jogi biztosa "dermesztőnek" nevezte a Kreml által az utóbbi időszakban kezdeményezett törvényjavaslatok sorát, korlátozzák például az egyesülési szabadságot. "A helyzet észrevehetően romlott az utóbbi években" - jelentette ki a strasbourgi szervezet képviselője. Üdvözölte ugyanakkor, hogy az orosz államfő utasítást adott a hatóságoknak, hogy elemezzék az oroszországi NGO-k március végén elkezdett tömeges ellenőrzésének, az "ügynöktörvény" alkalmazásának tapasztalatait. 

Nils Muiznieks elmondta, hogy az orosz állami tisztviselők különféleképen magyarázták neki az ellenőrzés okát. Egyesek a szélsőségekről beszéltek, mások az orosz belpolitikára gyakorolt külföldi befolyás elleni fellépésről, és voltak, akik általában a jog szupremáciájának az érvényesítésével indokolták azt. A gond az, hogy egyik magyarázat sem felel meg annak, ahogyan a törvényt érvényesítik - tette hozzá az európai ombudsman.

Jurij Csajka legfőbb ügyész egy hete számolt be a vizsgálat eredményéről az orosz államfőnek. A jelentés szerint a mintegy 2200 oroszországi NGO-ból 215-nek regisztráltatnia kellett volna magát "külföldi ügynökként".

Az orosz jogszabály szerint a külföldi támogatásból működő, politikai tevékenységet folytató nem kormányzati szervezeteknek "külföldi ügynökként" kell magukat nyilvántartásba vetetniük. 

www.kommersant.ru/doc/2234337