Budapest - Az év első hat hónapjában 5873 cég távozott végelszámolással a piacról, miközben 6239-cel bővült az élő vállalkozások száma - az adatok a vállalkozók optimizmusát tükrözik, akik igyekeznek működésben tartani a cégeiket - közölte a feketelista.hu internetes adatbázis csütörtökön, az MTI-hez eljuttatott elemzésében.

Ez év júniusának utolsó napján 654 403 élő céget tartott nyilván a hivatalos statisztika. Az előző két évben, 2011-ben és 2012-ben összesen 49 703 cégvezető döntött úgy, hogy végelszámolással "lehúzza a rolót".

A portál részletezett adatai szerint az első félévben az összes végelszámolási eljárás 45 százalékát (2658) fővárosi cégek kezdeményezték. Ennek ellenére - az új cégalapításoknak köszönhetően (3535) - a működő vállalkozások száma Budapesten 259 750-re bővült. A további tíz legnagyobb város közül hatban érvényesült hasonló tendencia, azaz csökkenő cégbezárás mellett - ha kis mértékben is - szélesedett az élő cégek köre.

A vállalkozási térkép arról is tájékoztat, hogy az első félévben mind a tizenkilenc megyében csökkent a piacról végelszámolással kivonult cégek száma. Ennek is köszönhetően jelenleg mindössze öt térségben működik kevesebb vállalkozás, mint egy évvel korábban.

A közlemény megjegyzi: korrekt vállalkozó végelszámolással, azaz fizetési kötelezettségeinek teljesítésével, üzleti partnereivel való megegyezéssel szünteti meg cége tevékenységét.

Az elemzés emlékeztet arra, hogy a végelszámolás a cég utolsó székhelye szerint illetékes cégbíróság előtt folyó, nem peres eljárás. Az eljárás megindításáról a cég legfőbb szerve - közgyűlés, taggyűlés - hozza meg a döntést, választja ki a végelszámolót. A végelszámoló felméri a cég vagyoni helyzetét, behajtja a követeléseket, kiegyenlíti a tartozásait, szükség esetén értékesíti a vagyoni eszközeit.

A hitelezők kifizetése után fennmaradó vagyont a végelszámoló a cég tagjai között felosztja, és megszünteti a cég működését. A vagyon a cég törlése előtt nem adható ki.

A végelszámolások mintegy kétharmada végül felszámolásba megy át, mivel menet közben kiderül: a vagyon nem elég a hitelezők kifizetésére - jegyzi meg a közlemény.

A gazdasági információs portál 12 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás alapján készít elemzéseket.