Van, ahol egy hét alatt félévnyi csapadék hullott le.

Egy magassági hidegörvény tehető felelőssé az elmúlt napok rendkívül csapadékos időjárásáért, és a Dunán kialakuló árvízért is. Van, ahol félévnyi csapadék hullott le egy hét alatt.

Az elmúlt napokban rendkívül intenzív záporok és zivatarok alakultak ki a Duna vízgyűjtőjén. Salzburgban az elmúlt tíz napban 306 mm csapadék hullott, Prágában 142 millimétert mértek.

Bajorországban egyetlen nap közel 100 mm csapadék hullott, de az alpesi térségben több helyen is mértek az elmúlt néhány napban 400 mm meghaladó csapadékot. Hazánkban egyetlen év alatt hull le 600 mm csapadék.

További esők várhatóak

Ráadásul az elkövetkező napokban Bajorország, Csehország és Ausztria egyes részein további 50-80 mm csapadékot várnak. Németországban a várható esőzések miatt ma és holnap is piros riasztás van érvényben, míg Csehországban, és Ausztriában narancsszínű figyelmeztetés adtak ki a meteorológusok.

Ezeknek a rendkívüli esőzéseknek egy magassági hidegörvény, vagy hidegcsepp az okozója. Ez az időjárási képződmény, nem más, mint az északi hidegebb területekről leszakadt hideg légtömeg, ami cseppként ékelődik bele a déli területek melegebb levegője közé. A képződmény ovális alakjáról kapta magassági hidegcsepp elnevezését is – írja az Esőtánc.

A hidegörvény jellemzője, hogy a magasban igen hideg a levegő, míg talajközelben lényegesen melegebb. A hőmérséklet ilyen eloszlása kedvez a záporok, zivatarok, felhőszakadások kialakulásának. A talaj közeléből ugyanis a meleg, és ezért könnyebb levegő feláramlik, és a nedvesség kicsapódik belőle, először felhőket alkotva, majd intenzív esőket adva.


A magassági hidegörvény sokszor napokig egy helyben marad, mint most is, és így összességében nagy mennyiségű esőt zúdít az adott területre. A magassági hidegörvény több jelentős árvízért is felelőssé tehető, így a Tisza 1989-es, vagy a Felső Rába 2009-es árvízéért, de az elmúlt napok hazai tornádói és tubái is ennek a képződmények köszönhetőek. Az elkövetkező napokban a magasság hidegörvény fokozatosan gyengül, bár még további jelentős esők várhatók a Duna vízgyűjtőjén.

Forrás: femina.hu