Péntek óta nagyszabású tüntetések zajlanak a fővárosban.

Máris megrendült az alig egy hónapja hivatalban lévő bolgár kormány iránti bizalom: péntek óta nagyszabású tüntetések zajlanak a fővárosban. Ezek hatására - kinevezése után egy nappal - lemondott ugyan a nemzetbiztonsági hivatal (DANSZ) frissen kinevezett főnöke, ám a demonstrálók most már az egész kormány távozását követelik.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung írása szerint a tömegek akaratát fejezte ki Roszen Plevneliev államfő, amikor hétfőn kijelentette: a nép azt akarja, hogy "erkölcsi tartással rendelkező emberek kormányozzanak, olyanok, akik nem lopnak és nem hazudnak, ilyen egyszerű". Az elnök még az első, pénteki megmozdulások előtt kifejezésre juttatta véleményét a május végén hivatalba lépett kabinetről. Mint mondta, undorodik tőle, úgy érzi, a kormány becsapta, ezért elvesztette a bizalmát iránta.

A felháborodás oka egy személyi döntés: a szocialistákból (BSZP) és a török kisebbség pártjából (DPSZ) álló koalíció a múlt héten úgy döntött, hogy Deljan Peevszkit nevezi ki a nemzetbiztonsági hivatal élére. Mind a jelölt személye, mind pénteki kinevezésének körülményei órákkal később spontán tüntetéseket váltottak ki Szófiában, ezek dimenziója máris meghaladja a februári tüntetésekét, amelyek végül a jobboldali kormány lemondásához és rendkívüli választásokhoz vezettek.

MTI - Az, hogy Peevszki már szombaton közölte, nem foglalja el hivatalát, nem nyugtatta meg a tüntetőket, már az egész kormány lemondását követelik.

Viszonylag rövid pályafutása során a 33 éves Peevszki számos botránynak volt a szereplője. Politikai karrierje a II. Szimeon Nemzeti Mozgalomban kezdődött: ez a párt szinte a semmiből jött létre 2001 tavaszán, majd az egykori cár népszerűségének köszönhetően megnyerte a nyáron rendezett választásokat. Peevszkit 21 éves fővel kinevezték a közlekedési minisztérium titkárává; e minőségében bekerült a várnai kikötőt irányító vállalat elnökségébe is, noha szakmai képesítése ehhez nem volt meg. Négy évvel később a katasztrófaelhárítási tárca miniszterhelyettese lett. E poszton számos, a privatizációt kísérő hűtlen kezeléssel kapcsolatos afférba keveredett, amiért felfigyelt rá mind a DANSZ, mind a belügyminisztérium szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyosztálya. Az ellene indított nyomozás azonban - mint a legtöbb ilyen ügyben - eredmény nélkül megszűnt - idézte fel a német lap.

A Szimeon-mozgalom népszerűségének drámai zsugorodása láttán Peevszki a 2009-es választások előtt "lovat váltott", és a DPSZ színeiben nyert parlamenti mandátumot. Ennek szavazótábora ugyan szinte kizárólag a török kisebbség soraiból kerül ki, ám szüksége van bolgár nemzetiségű képviselőkre is, a törvény ugyanis nem engedélyezi tisztán etnikai alapú pártok működését. Képviselőként Peevszki mérsékelt aktivitást mutatott, miután kudarcot vallott az a próbálkozása, hogy bekerüljön a korrupcióellenes bizottságba.

A parlament helyett a még mindig alig 30 éves Peevszki inkább ama médiabirodalom bővítésén fáradozott, amelyet anyja, Irina Kraszteva - a bolgár lottótársaság korábbi igazgatója - kezdett kiépíteni. Máig tisztázatlan, milyen eszközökkel vásárolták össze a konszernt, amelyhez egy tévécsatorna, számos újság és a sajtótermékeket terjesztő országos hálózat nagy része tartozik. Az viszont bizonyos, hogy anya és fia szoros kapcsolatban áll Cvetan Vaszilevvel, Bulgária egyik leggazdagabb emberével, aki "nevelt fiának" tekinti Peevszkit. Maga Vaszilev pedig a kommunista nómenklatúra ama utódaihoz tartozik, akik 1989 után felosztották maguk között a bolgár gazdaságot - áll a Frankfurter Allgemeine Zeitung elemzésében.

Ha Peevszki a múlt héten valóban beült volna a DANSZ igazgatói székébe, akkor nagyobb hatalommal rendelkezett volna, mint bármelyik elődje ezen a poszton, június elején ugyanis a titkosszolgálathoz csatolták a belügyminisztérium lehallgatási részlegét és szervezett bűnözés elleni osztályát, miáltal a szolgálat rendőrségi jogosítványokat is kapott. Mivel Peevszki médiumai már a múltban is főként a politikai ellenfelek elleni sajtókampányokban jeleskedtek, a DANSZ élén Peevszkiből az ország egyik legnagyobb hatalmú embere vált volna.

Időközben már a szocialisták is belátták, hogy a kinevezéssel hibát követtek el. Mint ahogy Szergej Sztanisev pártelnök közölte, a titkosszolgálat következő főnökét csak alapos tanácskozás után fogják kinevezni. Az országban viszont tovább folyik a találgatás arról, miért éppen Peevszkit jelölte a kormány a DANSZ élére? Vajon azt várták (volna) tőle, hogy az oligarchák érdekeit képviselje a két kormánypárt környezetében? Esetleg zsarolás előzte meg a kinevezését? Netalán orosz érdekek húzódnak meg a háttérben?

Tény, hogy az előző, Bojko Boriszov vezette konzervatív kormány nem sokkal februári lemondása előtt hozott néhány olyan energiapolitikai döntést, amely sértette az orosz atomenergetikai ipar és a Gazprom földgázkonszern érdekeit. Ezt követően Peevszki újságjai, amelyek addig barátságos hangnemben írtak róla, hirtelen bírálni kezdték a Boriszov-kormányt. A májusi választások után pedig az új kormány értésre adta, hogy vissza fog vonni néhány energetikai döntést - közte azt, amellyel Boriszovék elvetették egy új, Belenében megépítendő atomerőmű gondolatát - írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Az Európai Bizottság mindenesetre - igaz, közvetett módon - már állást foglalt Peevszki kinevezése ügyében. Mint ahogy egy brüsszeli szóvivő a hét elején közölte: a bizottság reméli, hogy a 33 éves férfi helyett "hozzáértő és támadhatatlan" személyt jelöl a kormány a DANSZ élére.