Egy szépen ápolt zöld gyep, a legkisebb kertben is elfér. Akár egy méteres területre is vethetünk fűmagot. Ismerjük meg a füvesítés titkait, hogy a szomszéd fűje ne legyen zöldebb!

Akinek van kertje biztos, hogy már megpróbálkozott a fűmagvetéssel. Ha betartunk néhány szabályt, nem is olyan nehéz.

A tavaszi fűmag vetés ideje március vége április eleje. Keressük, ki azt a helyet kertünkbe ahol szeretnénk, hogy a szép zöld gyepünk elhelyezkedjen. Mielőtt fűmagtelepítésbe kezdünk, érdemes átgondolni milyen célra szeretnénk, fű vet kertünkbe.

A gyep csak dísznek lesz vagy esetleg a gyerekek játszanak majd rajta, mennyire lesz igénybe véve a családtagok által?

Ma már speciális bekevert fűmagok közül választhatunk.

A sport fűmag keverék ideális olyan helyre ahol többet van igénybe véve a fű, de ezen kívül még sok különböző területre is találunk fűmagot. A golf, a játszótér, az árnyéktűrő, park, szárasság tűrő fűmag keverék is kapható. Választék van bőven. A fűmagvetéshez egy szép száraz napsütéses napot válasszunk.

Először is ássuk fel a talajt, és távolítsunk el minden gyomot. Ha a terület ahová szeretnénk füvet telepíteni túl gyomos, használjunk vegyszert a gyomirtáshoz, de ennek a lebomlási ideje 2-3 hét, addig ne vessük el a fűmagokat. Ha nem tisztítjuk meg a talajt a gyomoktól, akkor fű helyett a gyomok fognak szépen virítani kertünkben. Ezért fontos hogy gyökerestül távolítsuk el a nemkívánatos növényeket.

Érdemes egy kis szerves trágyát is beleforgatni a talajba. Miután felástuk jó alaposan és megtisztítottuk a gyomoktól és más nem kívánatos tárgyaktól a talajt gereblyézzük el egyenletesen.

Ha kész vagyunk az előmunkálatokkal, jöhet a fűmagvetés.

Kézzel egyenletesen szórjuk ki a fűmagot. Laza csukló mozdulatokkal széles körben szórjuk szét a magokat. 1 kg fűmag kb. 30-40 négyzetméterre elegendő.

Ha kiszórtuk a fűmagot a gereblye fejével nagyon finoman nyomkodjuk le a magokat, hogy a szél nehogy elfújja, mielőtt kikelnének. A szél mellett a madarak is előszeretettel fogyasztják a magokat. Ezután jöhet az öntözés. Érdemes jó alaposan beöntözni a területet, de vigyázzunk, mert ha túl erős a vízsugár, kimossa a magokat, ezért szórófejes öntözést alkalmazzunk.

Ez után már csak várni kell, hogy kikeljenek a fűmagok, ami kb. másfél hét. Az első nyírást 6-8 cm –nél érdemes elkezdeni. Minél többet nyírjuk a füvet annál erősebb és dúsabb lesz. Ha úgy látjuk nem sikerült túl szépen vetés, és foltos maradt a gyep, bátran szórjunk ki fűmagot a hiányos területre, de arra figyeljünk, hogy lehetőleg ugyanabból a fűmagból pótoljuk a hiányt. A nyár folyamán, amikor van elég csapadék, érdemes egy kis tápanyagot kijuttatni a gyepre, erre a célra ma már igen nagy választékban kaphatunk a különböző gyártóktól tápoldatot. Ha a gyepet rendszeresen öntözzük, nyírjuk, és pótoljuk a megfelelő tápanyagot, biztos, hogy a szomszéd fűje nem lesz zöldebb a mienknél.

Forrás: http://news.noinetcafe.hu