A Pokol Angyalai motorosbanda 2500 tagja a hétvégén Alsóörsön ünnepli a szervezet 65. születésnapját. A Bors úgy tudja: a rendőrség és a titkosszolgálat kiemelt figyelemmel kíséri a bulit.

Alsóörsi szülinap Zártkörű rendezvény. 2000-2500 motoros érkezik a holnap kezdődő alsóörsi bulira, amelynek szervezői világossá tették: „senki sincs kizárva, csak mi vagyunk meghívva”. Vajon hordoz-e bármilyen kockázatot a chopperes, jellegzetes jelvényt viselő motorostömeg megjelenése?
Figyelő szemek
A Bors információi szerint élénk rendőri érdeklődés övezi a magyarországi találkozót. Úgy tudjuk, hogy a rendezvény a titkosszolgálat figyelmét is felkeltette, várhatóan a Pokol Angyalai-címert viselő motorosokat nagy számban ellenőrzik majd már a közutakon is.
A hivatalos rendőrségi kommunikáció csupán a fokozott rendőri jelenlétet erősíti meg. Kómár Viktória, a Veszprém Megyei Rendőr-­főkapitányság szóvivője lapunkkal közölte: megfelelő erővel és létszámmal teljesítenek szolgálatot.


– Ennek célja legfőképpen a balesetek megelőzése és a lakosság tájékoztatása. A rendezvényre úgy tekintünk, mint bármelyik másik, nagy tömegeket érintő eseményre az idegenforgalmi szezonban – tette hozzá a szóvivő.
Kockázati tényezők
Egy Europol-tanulmány szerint Európában és Kanadában a Pokol Angyalai tagjainak 56 százaléka már legalább egyszer belekeveredett kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekbe, vétett a fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok ellen, vagy ült már erőszakos bűncselekmény elkövetéséért. Dr. Finszter Géza kriminológus úgy véli: a fentebbi adat tükrében teljesen természetes, hogy a hatóságokat „érdekli” a hétvégi rendezvény.

– Egyértelmű, hogy egy ilyen találkozó bizonyos kockázatokat rejt magában, s ez a rendőrség mellett a titkosszolgálat figyelmét is felkeltheti. Egy egész társaságot ugyan nem szabad megbélyegezni, de a statisztikai adatokat sem lehet figyelmen kívül hagyni – tette hozzá a szakember.
Rendőri vezetők a bejáráson
Báró Béla, Alsóörs jegyzője a Borsnak úgy nyilatkozott: helyszínbejárást tartottak, amelyen a rendőrség részéről körülbelül negyvenen vettek részt, köztük magas rangú megyei és ORFK-s vezetők. A rendezvényt a West-Balkán-tragédia után bevezetett kormányrendelet értelmében engedélyezték, a bejáráson a katasztrófavédelem szakemberei is megjelentek.
– A Pokol Angyalairól természetesen hozzánk is eljutnak a hírek, de mi nem szeretnénk jóslatokba bocsátkozni. Reméljük, hogy a rendezvény probléma nélkül ­le­zajlik. A lakosság részéről nem érkezett hozzánk kifogás – mondta a jegyző.
Ralph „Sonny” Barger
Jó barátok találkoznak
2005-ben Magyarországon elfogták a Pokol Angyalai néhány elzászi tagját, egy Kalasnyikovot és rakétavetőket foglaltak le ­tőlük. Az idei szülinapi bulit a Pokol Angyalai magyarországi szervezete, a HAMC Hungary szervezte. Farsang Imre, a HAMC Hungary vezetője a balaton.vehir.hu hírportálnak úgy nyilatkozott: a találkozó azért zártkörű, mert ez egy „családias” rendezvény lesz, elsősorban régi jó barátok találkoznak.
– A '60-as, '70-es évek környékén lezáródott a hippikorszak, véget értek a nagy lázadások. Mára ugyanolyan motoros klub vagyunk, mint bármely másik, saját zárt világunkkal. Jól tudom, hogy a sajtó csak arra vár, hogy „véres húst keressen a szánkban”, ugrik legkisebb „balhéra”, éppen ezért elemi érdekünk, hogy a háromnapos találkozó alatt semmilyen probléma ne legyen – tette hozzá Farsang.
A, mint Alapítás
A korai Hells Angels Motorcycle Club 1948. március 17-én alakult meg Kaliforniában. Alapítója Arvid Olsen volt. Azonban a ma ismert és híressé vált Hells Angels valójában 1957-ben alakult, szintén Kaliforniában, Oaklandben. Ezt a bandát – a később legendássá vált – Sonny Barger alapította, és az eredeti Hells Angels nem ismerte el, csak többéves feszültség után.
B, mint Balhék
2005-ben Magyarországon kaptak el elzászi Pokol Angyalai-tagokat. Az elfogáskor számtalan rakétavető és Kalasnyikov volt náluk. 2009-ben Dániában csaptak össze. Két motorosegyesület esett egymásnak fegyverekkel: egy ember meghalt, hárman kórházba kerültek. 2011-ben Brémában tört ki a balhé. Ekkor bandatag nem, de egy civil és több rendőr is megsérült.
E, mint emberölés
A banda számlájára számos gyilkosság és bűntett írható, azonban a mai napig a leghíresebb az 1969-es almonti rockfesztiválon történt perpatvar. A Rolling Stones a Hells Angels tagjaival biztosíttatta koncertjét. A banda összetűzésbe keveredett egy fekete sráccal, Meredith Hunterrel, a fiú fegyvert rántott. Huntert megverték, meghalt. A tettest felmentették, a bíróság szerint önvédelembôl ölt. 
M, mint Mick Jagger 

A botrányba fulladt koncert után a motorosok közül többen is az énekes Mick Jaggert hibáztatták azért, mert Al Passatot bíróság elé állították. Elhatározták, hogy megölik Jaggert. A bandatagok csónakkal akarták megközelíteni az énekes házát, de hajójuk egy viharban elsüllyedt. 
V, mint Vezér
A Hells Angels legnagyobb neve kétségkívül Ralph „Sonny” Barger. A férfi 1957-ben saját Pokolcsapatot alapított, évekkel később az alapítók is az ő verzióját ismerték el. Sonny számos balhéban benne volt, rengeteg újítást és tradíciót vezetett be. A férfi élő legenda, ugyanis a mai napig aktív tagja a bandának: 2007-ben ünnepelte 50. bandatagsági évét. Életéről könyvet is kiadott.

Fotó: Europress