A vitaminhiánytól a végtag-amputációig sokféle kórkép következményeként kialakulhat az úgynevezett neuropátiás fájdalom. Kik az érintettek, mennyire számíthatunk arra, hogy minket is érint?

A neuropátiás fájdalom bizsergető, égő, nyilalló, sugárzó, áramütésszerű érzettel jár, és az idegrendszer sérülése, működéscsökkenése áll a kellemetlen, gyakran krónikusan fennálló tünetek mögött. A fájdalomhoz legtöbbször depresszió, alvászavar is társul, szervezetünkre nézve pedig nincs védőfunkciója, sőt a felsoroltak értelmében jelentősen rontja az életminőséget is. Becslések szerint a lakosság 6-7 százalékánál jelentkezik. Kik az érintettek?

Diabétesz esetén
Az idegkárosodással járó betegségek közül az egyik leggyakoribb alapbetegség maga a diabétesz, mely neuropátiás fájdalommal járhat (érdemes tudni: a cukorbetegek felénél fennáll valamilyen neuropátia). Diabétesz esetében a felső végtagokon „kesztyűszerű”, míg az alsó végtagokon „zokniszerű” lokalizációban jelentkezik a fájdalom, illetve az érzészavar. A lábujjakon, talpon égő fájdalom (vagy éppen hidegérzet) kínozza az érintetteket, ami az alvást is sokszor megzavarja. Szövődményeként érzéscsökkenés vagy -kiesés, izomgyengeség és emésztési problémák ugyanúgy kialakulhatnak, de akár impotenciával is lehet számolni.

Bakteriális vagy vírusfertőzések
Az övsömör (az idegek gyulladásával járó betegség) gyógyulása után jellemző a neuropátiás fájdalom kialakulása, amely a hólyagok eltűnése után éveken át eltarthat (posztzoszteres – PZN, vagy posztherpeszes neuropátiás fájdalom – PHN). Nem gyakori, de nagyon ijesztő az ún. Guillain–Barré-szindrómával járó neuropátia is.

Daganatos megbetegedések
A daganatos megbetegedésekhez gyakran társul neuropátiás fájdalom, mely vagy a daganattal kapcsolatos idegkárosodás következtében, vagy az onkológiai kezelés (kemoterápia, sugárkezelés, műtétek) mellékhatásaként alakul ki.

Műtét utáni állapotok vagy traumás sérülések
Balesetek vagy a műtéti metszések következtében nagyon gyakori az idegek sérülése, átvágása, amely utólag hosszan fennálló neuropátiás fájdalommal járhat. A hegek területén is kialakulhat ez a fájdalomtípus.

Arcidegzsába
Az arc fájdalmas eltorzulásával járó kórképre heves, villámcsapáshoz hasonlítható fájdalom jellemző. Az ekkor jelentkező fájdalom lehet spontán jelentkező vagy inger (pl. beszéd, rágás) által kiváltott.

Vitaminhiány
A neuropátia hátterében állhat vitaminhiány, például a B-vitaminé (B1, B6, B12). Ez folyamatos vitaminpótlással (például injekció) ellensúlyozható.

Alkohol, gyógyszerek, mérgező anyagok
Mivel az idegsejteket az alkohol és bomlástermékei károsítják, az alkoholfogyasztás hajlamosabbá tehet az idegkárosodásra (illetve az okozott vitamin- és tápanyaghiány által is), akárcsak a nehézfémek, vegyszerek, oldószerek, illetve a daganatellenes szerek használata, szervezetbe történő bejutása.

A nyomás hatása
A gyakran ismétlődő vagy tartósan fennálló nyomás szintén rizikótényező lehet: fakadjon ez akár munkából vagy hobbiból (pl. hangszeres zene), sportból (tenisz, golf), ahol ismétlődő mozdulatsorokra, erős markolásra van szükség.

Immunrendszeri betegségek
Rejtélyes, furcsa fájdalom: kiket érint? Akár a szerzett immunhiány (HIV-fertőzés), akár a veleszületett, immunrendszert érintő betegségek is hajlamosíthatnak a neuropátiás fájdalmak kialakulására. Ez utóbbira jó példa az autoimmun betegségek közül a lupusz vagy a reuma.

Agyi érkatasztrófa vagy gerincsérülés után
Úgynevezett centrális neuropátiás fájdalom jelentkezhet agytrombózis vagy -vérzés (stroke, szélütés) után, melyre jellemző, hogy nem akutan lép fel, hanem hetekkel, vagy akár hónapokkal az agyi keringészavart követően. Nagy szenvedéssel jár továbbá a súlyos gerincvelő-sérülés után kialakuló neuropátia is, melyre jellemző a nehezen csillapító, gyötrő fájdalom.

Fantomfájdalmak
Ritka, de nehezen befolyásolható fájdalomtípus a fantomfájás, mely leginkább nem gyógyuló végtagfekély miatti amputáció után lép fel, és lényegében egy fantomvégtagérzettel jár – az eltávolított fájdalmas testrész további meglétének érzetét jelenti.

Egyéb kórok
A neuropátia kialakulásához öröklött hajlam is vezethet, de az anyagcsere-betegségek, vesebetegségek, májbetegségek, pajzsmirigyproblémák is kiválthatják. Mit lehet tenni ellene?

Forrás: nlcafe.hu