A nők számára a barátságos munkahelyi légkör, a férfiaknak inkább a karrierlehetőség motiváló. 

Amikor arról van szó, hogyan dolgoznak az emberek, naivan azt gondoljuk, olyanok, mint a patkányok az útvesztőben: csak a pénz érdekli őket. Azzal, hogy pénzt, bónuszt adunk nekik, irányíthatjuk őket – mondta Dan Ariely viselkedéskutató a Mitől szeretjük a munkánkat? című előadásában. 

A TED-en elhangzó beszédből az is kiderült, hogy elképesztően leegyszerűsített elképzelésünk van arról, hogy az emberek miért dolgoznak, hogyan működik a munkaerőpiac. Pedig a világ bonyolult, gondoljunk a hegymászókra, akik vállalják a kockázatot egy-egy csúcs meghódításáért. A példájuk azt bizonyítja, hogy igenis fontos, hogy lássuk a munka eredményét, érdekel bennünket a harc, a kihívás, a dicsőség. 

Ugyanakkor Dan Ariely kísérletei azt is megmutatják, nincs is demotiválóbb a sziszifuszi munkánál. Az általános felfogással ellentétben nem csak a pénzért dolgozunk, és nem is csak az örömért. Úgy tűnik, a legtöbbünk akkor bontakozik ki, ha folyamatosan halad előre és úgy érzi, van célja. 

 Kísérlettel bizonyítva 
Nemrég egy kutatás azt is bebizonyította, hogy a munkavállalók számára nem a magas fizetés a legvonzóbb, hanem az, ha egy állás hosszú távon is biztos megélhetést jelent. Bár a 2012-es eredményekhez képest nőtt azoknak az aránya, akiknek továbbra is a versenyképes fizetés a legfontosabb, a legtöbben mégis a stabilitást tartják szem előtt álláskereséskor – derült ki a Randstad Award díjhoz kapcsolódó globális kutatásból, amely többek között azt vizsgálta, mi teszi vonzóvá a vállalatokat álláskereséskor. Az eredmények alapján a hosszú távú biztonság különösen fontos a 40 évesnél idősebbek és az alacsonyabb végzettségűek számára. „A válság kezdete óta sokan tapasztalták, hogy nehéz új munkát találni, valószínűleg ezért tartják vonzóbbnak a hosszú távon is biztos megélhetést nyújtó állásokat a magasabb fizetést ígérő, ám rövidebb távú ajánlatoknál” – magyarázta Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója. 

A legfontosabb szempontok 
 Az állásajánlatok megítélésekor az 5 legfontosabb szempont között a fizetés és a biztos munkahely mellett még a jó munkahelyi légkör szerepelt a válaszadók többségénél, ez a tényező főleg a nőknek fontos. Számukra az átlagosnál egy vállalat akkor is vonzóbb, ha rugalmas munkaidőt kínál és könnyen megközelíthető. „Ez feltehetően arra vezethető vissza, hogy sokszor a nőkre hárul a gyermekek gondozásának és a háztartás ellátásának oroszlánrésze” – tette hozzá Baja Sándor. A férfiakra a karrierépítési lehetőségek és a jó vállalatirányítás tesz jó benyomást egy új munkahely mérlegelése során. A fiatalokat és a magasan képzett munkavállalókat az előrelépés lehetősége – akár nemzetközi szinten is – szintén az átlagosnál jobban motiválja. 

Miért szeretjük a munkánkat? 
 A kutatás eredményei szerint négy fő összetevő garantálja a jó munkahelyi légkört: ha a vezetőség fel- és elismeri a jó munkát, ha egy csapat tagjának érzik magukat a kollégák, ha a munkatársak tisztelik egymást és nyílt, őszinte kommunikáció zajlik a vállalaton belül. „Ugyanakkor egy generációs szakadék is kimutatható: az idősebbek a munkájuk elismerésére, feladatmegosztásra és csapatmunkára vágynak, míg a fiatalok akkor érzik jól magukat, ha barátokat találnak a munkahelyen” – ismertette a részletes eredményeket a Randstad ügyvezető igazgatója. 

 Érdekes vagy nem? 
 A válaszok alapján a többség akkor gondolja érdekesnek a munkáját, ha jól tudja kamatoztatni a képességeit, de a független munkavégzés is fontos a válaszadók harmadának. Egy esetleges munkahelyváltástól leginkább az tartja vissza a megkérdezetteket, ha a jelenlegi munkáltatójuk stabil állást biztosít számukra, és ezzel összhangban a többség (55 százalék) távozik, ha a juttatásait nem vagy csak részben kapja meg. Röviden, a pénz továbbra sem minden – csak majdnem! 

Forrás: otvenentul.hu