Nem csak a tüdőre van rossz hatással

Akadémiai kutatók megállapították, hogy a gépjárművekből származó kipufogógáz belélegzése változást idézhet elő a magas sűrűségű lipoprotein koleszterinben, megváltoztatva annak kardiovaszkuláris védekezőképességeit, és hozzájárulva a rögképződéshez.

„A mellben lévő 7 cm-es tumor 1 cm-re csökkent.”
Amellett, hogy az úgynevezett "jó" (HDL) koleszterint "rosszra" változtatja, a motoros járművekből származó, belélegzett kipufogógáz egyéb oxidációs komponenseket is aktivál, amitől károsodhatnak a sejtek és a szövetek, továbbá gyulladások alakulhatnak ki, amik az érfalak megkeményedéséhez vezethetnek, állítják a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem (UCLA) kutatói.

Riadó?
Töltse ki koleszterin rizikótesztünket, hogy megtudja, fenyegeti-e Önt a magas koleszterin!
Az egereken végzett kísérletek során kiderült, hogy a kipufogógázok hatására már két alatt jelentős mértékben károsodott az egerek vére és mája, és ráadásul a károsodás nem volt visszafordítható a következő héten adagolt szűrt levegő hatására sem. Minden valószínűség szerint a megváltozott HDL koleszterin kulcsszerepet játszat ebben a károsodási folyamatban, jegyezte meg Michael E. Rosenfeld, a tanulmány szerzője.

A kísérleti egerek két héten keresztül napi több órán keresztül szennyezett levegőt szívtak, aminek hatására a HDL koleszterin kedvező hatásai, köztük a védekező antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságok megváltoztak, és úgy kezdtek viselkedni, mint az úgynevezett "rossz", vagy alacsony sűrűségű LDL koleszterin, mondta dr. Jesus Araujo, a UCLA David Geffen Orvosi Karának kardiológus docense.

Forrás: hazipatika.com