Az emésztési zavarok rendkívül sok okra vezethetők vissza, nagy részük elsősorban mozgásszegény életmódunk, a rosthiányos táplálkozás, az állandó stressz és rohanás következménye. Ma minden harmadik ember szenved valamilyen emésztőrendszeri problémától. Az alábbiakban azokat az egyszerű, természetes módszereket és növényeket tekintjük át, amelyek biztonsággal használhatók.

Ahogy a legtöbb betegség kezelésénél, az emésztési zavarok megoldásánál is egyre többen szeretnének mellékhatásoktól mentes, egyszerű módszereket alkalmazni. A népgyógyászati tapasztalatok alapján ismert gyógynövények még most is a fitoterápia fő gerincét alkotják. Persze a tudományos kutatások fejlődésével egyre magasabb elvárásoknak kell megfelelniük a növényi alapanyagú készítményeknek is.

A gyógynövények mindegyike sokféle hatóanyagot tartalmaz; ezek együtt sokkal komplexebb hatást képesek kiváltani, mint külön-külön, hiszen az egyes komponensek támogatják is egymás hatását, felszívódását. Ráadásul néhány gyógynövény kombináltan még többféle panasz hatékonyabb megoldását teszi lehetővé. Tekintsük át a leggyakoribbakat!

A kamilla
Legfőbb hatása a gyulladáscsökkentés, bár illóolajai a gyomornedv-elválasztást és a gyomor ürülését is szabályozzák. Mivel javítja az epeelfolyást, serkenti az emésztést, és így csökkenti a teltségérzetet, puffadást. Kitűnő görcsoldó; különösen gyomor- és nyombélfekély, valamint epegörcs enyhítésére javasolt. Baktérium- és gombaellenes hatása is ismeretes.

A borsmenta és az ánizs
Fő hatóanyagaikat a levél és a mag éteres olajából nyerik. Nagyon jó görcsoldók és baktériumölők, azaz fertőtlenítő hatásúak. A kamillához hasonlóan a borsmenta és az ánizs is serkenti az epeürülést, oldja a puffadást.

A citromfű és az orbáncfű
Mindkettő oldja a vegetatív idegrendszer feszültségét, és ezzel enyhíti a stressz okozta hasi panaszokat. Ezen kívül gyulladáscsökkentő és hámregeneráló hatással is rendelkeznek.

Az édeskömény
Javítja a gyomorsav- és az epetermelést, görcsoldó és szélhajtó. Ezen kívül enyhe antibakteriális hatással is rendelkezik.

Az aloe
Kitűnő hashajtó, mert az elektrolit- és vízvisszaszívást gátolja, a bélmozgást és a nyákelválasztást gyorsítja; az emésztést is segíti, ezen kívül étvágyjavító és roboráló hatású is.

Az ezerjófű
Tökéletes étvágyjavító, epehajtó és emésztésjavító.  Intenzív kesernyés íze miatt csak mértékkel célszerű teánkhoz keverni.

A fehérüröm
Mivel elég keserű, ez is nagyon jó étvágyjavító és epehajtó (epehólyag-gyulladásban hatásos kiegészítő gyulladáscsökkentő). Serkenti az emésztést, csökkenti a bélgázképződési hajlamot; féreghajtó hatása miatt hatásos kiegészítője lehet a gyógyszeres és immunerősítő kezelésnek.
Mellékhatás: nagyon nagy adagban átmeneti tudatzavart, érzékcsalódást és fejfájást idézhet elő (magas tujon tartalma miatt!).

Keserű narancshéj
Mint minden keserű anyag, ez is hatásos étvágyjavító, gyomornedv-elválasztást serkentő és enyhe görcsoldó hatású.

A tárnics
Fokozza a nyálelválasztást és a gyomorsav-termelést, serkenti az emésztést, kitűnő epehajtó, ezen kívül meglepően jó növényi antibiotikum, azaz gyulladáscsökkentő. Általános roboráló hatását különösen a leromlott étvágyú, emésztési panaszokkal küszködő betegek becsülik nagyra.

A fahéj
A közismert fűszernövényről talán csak kevesen tudják, hogy emésztésserkentő, baktérium- és gombaölő hatással is rendelkezik. Nagy adagban szapora szívműködést válthat ki, ezért az arra hajlamosak inkább csak ízesítőként, kisebb porcióban használják!

A kálmosgyökér
Szintén étvágyjavító, emésztésserkentő, de szabályozza a gyomorsavtermelést is, hatásos görcsoldó és hámregeneráló (fekélyeseknek különösen jó!).

A szegfűszeg
Nemcsak étvágyjavító és roboráló, hanem erélyes antiszeptikus, dezinficiens (vagyis fertőtlenítő), ezért szájűri gyulladások kezelésére is kitűnő. Mivel jó helyi érzéstelenítő, a gyomorfekélyesek teájához is tehetünk belőle a fájdalom enyhítésére.

A szerecsendió
A levesek, sütemények ízesítésére használatos fűszer emésztésserkentő, ízjavító, szélhajtó és az emésztőszervek simaizomzatát tonizálja.
Mivel nagyobb adagban hallucinogén és spontán abortuszt válthat ki, csak kisebb mennyiségben ajánlott a használata.

A kurkuma
Nem véletlenül kerül ez sem ételeinkbe, hiszen jó étvágyjavító, emésztésserkentő, szabályozza a gyomorsavtermelést, valamint epehajtó is.

Az angelikagyökér
Fokozza a gyomornedv és a hasnyálmirigy elválasztását, javítja az étvágyat, szélhajtó, görcsoldó és antibakteriális hatású. Fokozza a petyhüdt gyomor-, bélizmok tónusát, és serkenti az epeürülést.

A máriatövismag
Elsősorban a máj- és epebetegek számára javasolt a használata: hatóanyagai védik a májsejteket, elősegítik azok regenerálódását, és serkentik az epeürülést is.

Az eddig felsoroltakból (3-4 félét kombinálva!) készíthetünk teát is, ha azonban erélyesebb és gyorsabb hatást szeretnénk elérni, célszerű a belőlük készült készítmények kúraszerű használata.

Az articsóka
Májvédő, epehajtó és vérzsír-csökkentő hatású, ezért különösen alkalmas epebetegséggel és magas vérzsírokkal küszködő betegek kezelésére.

A lenmag
Folyadék hatására megduzzad, ezzel fokozódik a bélben a nyomás, és emiatt intenzívebb székletürítési reflexet vált ki. A felületén keletkező nyákréteg megköti a felesleg zsírok, zsírsavak, epesavak és szénhidrátok, illetve a szervezet számára káros idegen anyagok jó részét is. Ezért csökkenti a vércukorszintet, a vérzsírokat, és elősegíti a szervezet salakanyag-kiválasztását. Főétkezések előtt 2-3 teáskanálnyit fogyasszunk el legalább 2-3 dl folyadékkal együtt.

Az aszalt gyümölcsök
Jó lehet az előző este beáztatott aszalt szilva, füge vagy barack is (2-3 darab). Ezek a lenmaghoz hasonló módon hatnak.

A savanyú káposztalé
A sótlan, tejsavas erjesztéssel készített, hígított savanyú káposztalé – de más frissen préselt zöldségek és gyümölcsök leve is! – reggel éhgyomorra elfogyasztva alaposan megdolgoztatja az emésztőszerveket, ráadásul serkenti az emésztőnedv-termelést is, tehát előkészíti a gyomrot a reggeli feldolgozására.

 A frissen préselt káposzta- és sárgarépalé
A káposzta elsősorban sok U-vitamint tartalmaz, a sárgarépában pedig rengeteg a béta-karotin. Ezek mindegyike nagyon fontos szerepet játszik a nyálkahártyák védelmében és regenerálásában. Töményen soha ne fogyasszuk őket, legfeljebb csak 1-2 kortyot, ugyanis így irritálják a gyomorfalat!

Préseljünk vagy centrifugáljunk ki 2 dl levet, hígítsuk fel legalább fele-fele arányban, és fél óra alatt lassan elkortyolgatva fogyasszuk el az oldatot. Ha nincs idő erre, a reformboltokban és gyógyszertárakban már kaphatók készen is biozöldségekből készült, vegyszer- és tartósítószer-mentes levek.

A fekete retek
Különösen intenzív epehajtó és emésztőnedv-termelést serkentő hatású. Mivel gyorsítja a gyomor- és bélműködést is, elősegíti a székürítést. Baktériumölő hatásának köszönhetően felgyorsítja a bélfertőzések és -gyulladások gyógyulását.

A frissen préselt levet itt se használjuk soha töményen; kúraszerűen napi 0,5–1 dl-t fogyasszunk el, 1-2 hét után iktassunk be szünetet, Figyelem! Az érzékeny gyomrúak csak óvatosan alkalmazzák, vagy a belőle készült kivonatot használják!

Az illóolajok
Különösen a mentolos, kámforos illóolajoknak van emésztést aktiváló, epehajtó hatásuk. Kevéstől – nem rendszeresen! – még a gyomorégéssel küszködőknek sem kell félniük. 2 dl vízbe csepegtessünk 2-3 cseppet az adott illóolajból, keverjünk hozzá 1 kávéskanál mézet, és étkezés előtt apránként kortyolgassuk el. A komplex illóolaj-tartalmú készítmények szükség szerinti vagy 3-4 hetes kúraszerű felhasználása is megkönnyítheti az emésztést.

Forrás: eletforma.hu