Csupán összeesküvés-elmélet lenne a tervezett elavulás?

Míg a modern technológia úttörői idegen bolygókra terveznek kolóniákat, a sorozatgyártott háztartási eszközök számára sokszor a legegyszerűbb feladat is kihívásnak számít, legalábbis a vásárlástól eltelt bizonyos idő után.

Utóbbi azonban, vagyis az a pillanat, mikor az adott eszköz elromlik, sokak szerint túl hamar érkezik el napjainkban. A jelenség nem új keletű, a tervezett elavulás fogalmát már jó néhány évtizede emlegetik.

Összeesküvés állhat a háttérben?

Mindez állítólag a Phoebus-kartellig vezethető vissza, melyet a húszas években alapítottak meg a világ olyan nagy villanykörtegyártói, mint a Philips, a General Electric és az Osram. Céljuk egy villanykörteszabvány létrehozása volt, egyesek szerint azonban jóval inkább az, hogy megegyezzenek a körték élettartamának lerövidítésében, annak érdekében, hogy többet tudjanak belőlük eladni.

A kartell 1939-ben megszűnt, azonban a nyugati országokban nem maradt el üzleti stratégiájuk hatása - érdekesség, hogy a szocialista országokban, mint nyugati találmányt, mindezt nem akarták átvenni,
így egy bizonyos időszakban jóval tartósabb termékeket
tudhattak magukénak.

Az összesküvés-elméletek kedvelt témáját jelenti Dieter Binninger, német órakészítő találmánya is, 1975-ben ugyanis a férfi olyan égőt hozott létre, mely akár 150 ezer órán át is képes lett volna világítani. 1991-ben, miután végre talált egy céget, mely megkezdte volna a gyártást, repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt, találmánya pedig a feledés homályába veszett. A témával foglalkozó, A villanykörte-összeesküvés című filmet ide kattintva is megnézheted!

Tervezett életciklusok

Logikus, hogy a gyártóknak nem érdekük olyan termékeket készíteni, melyek élettartama túl hosszú, azonban a tervezett elavulás elmélete máig nem bizonyított. Ahogy azonban arra az origo.hu cikke is rámutat, valószínűleg nem szándékosan rontják el a termékeket, sokkal inkább arról van szó, hogy a cégek a költséghatékonyabb megoldásokat választják a verseny miatt, így sokszor a felhasznált anyagok és a különféle eljárások minősége is alacsonyabb.

A cikk szerint azonban a tapasztalatok valóban azt mutatják, hogy egyes eszközök javítása vagy az alkatrészek beszerzése érthetetlenül nehéz, míg mások indokolatlanul működnek nagy teljesítménnyel.

Forrás: femina.hu