D-vitaminnal a májfibrózis ellen

A Salk Intézet munkatársai felfedezték, hogy szintetikus D-vitamin (kalcipotriol) egérkísérletes modellben gátolta azokat a folyamatokat, melyek a máj kötőszövetes átalakulásához vezetnek.

A májfibrózis következménye a májban lévő kemény tapintatú kötőszövet felhalmozódása, mely szinte minden krónikus májbetegségben megjelenik. Az elváltozás leggyakoribb okai között a hepatitiszes vírusfertőzés, az alkoholizmus, és a nem alkoholos zsírmáj (NASH) szerepel.

Jelenleg sajnálatosan nem áll rendelkezésünkre megfelelő gyógyszer az kórállapot kezelésére, ezért is jelenthet új reményt a szintetikus D-vitamin, melynek használatát az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal (FDA) már pikkelysömörben jóváhagyta.

A krónikus stressz okozta fibrózis azért is veszélyes, mivel megnöveli a májzsugor és a májrák kialakulásának kockázatát. Ronald M. Evans professzor és munkatársai felfedezték, hogy a D-vitamin aktív származéka gátat szab a folyamatnak. Korábbi vizsgálatok leírták, hogy a máj hegszövetének termeléséért felelős sejtek rendelkeznek D-vitamint felismerő receptorral, és a Cell oldalain bemutatott egérkísérlet az aktiválódás hatását mutatja be.

D-vitamin kis mennyiségben előfordul egyes tápanyagokban (például halételekben), de az emberi szervezet is képes előállítani, ehhez azonban napfényre van szükség. Mindazonáltal a természetes hormon gyorsan lebomlik, ezzel szemben a kalcipotriol sokáig megőrzi stabilitását. A kutatók további tervei között a D-vitamin analóg klinikai anyagon való kipróbálása szerepel.

Forrás: hazipatika.com