Az előterjesztő Bohács Zsolt, a szegedi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője a vitában elmondta, az elfogadott határozatok csupán a lehetőséget teremtik meg a fejlesztéshez.
Ha sikerül a hosszú évek óta első szegedi termelő beruházást megvalósítani, az rezsicsökkentést eredményez és munkahelyeket teremt. A fideszes politikus korábban közölte, a négymilliárd forintos beruházás költségeinek felét uniós támogatás fedezné, és a fejlesztés az adófizetőknek egyetlen fillérjükbe sem kerülne, hiszen azt a helyi távhőszolgáltató kisebbségi magántulajdonosának érdekeltsége valósítaná meg saját kockázatára.

A beruházás során három, 5 MW hőteljesítményű biomasszakazán telepítésével új erőművet telepítenének, három új termálkút fúrásával és két másik felújításával pedig használati meleg vizet biztosítanának a fogyasztóknak. A fejlesztés összességében 30 százalékkal csökkentené a távhő előállításához szükséges földgáz mennyiségét.

Botka László (MSZP) polgármester, aki korábban megtagadta az előterjesztések aláírását, közölte, a határozatok súlyosan törvénysértők - többek között az építési szabályzat sem teszi lehetővé az erőmű kialakítását a tervezett helyszínen -, és semmilyen garanciát nem adnak arra, hogy valóban a költségek csökkenését eredményezik a lakosságnak.

A politikus azt javasolta, az önkormányzat a Szegedi Tudományegyetemhez hasonlóan írjon ki nyílt közbeszerzési eljárást, s így válassza ki a legkedvezőbb lehetőséget a távhőrendszer fejlesztésére.

Szentistványi István, az LMP önkormányzati képviselője bejelentette: pártja népi kezdeményezést indít a - szavai szerint a lakosság által is elutasított - beruházás megakadályozásáért. Botka László bejelentette, csatlakozik a kezdeményezéshez. Miután a közgyűlés az előterjesztést elfogadta, a polgármesternek mérlegelés nélkül alá kell írnia. (MTI)

Forrás: biovonal.hu