Hogyan működik a férfiasság, és mi okozhatja az erekció zavarát? Jöjjön egy kis anatómia, hogy mindenki értse.
Izgalmas feltételek
Az erekció az idegi, pszichés, hormonális és érrendszeri működések bonyolult összjátéka nyomán jön létre. Bármilyen erekciós zavar esetében valamennyi közreműködő tényezőt meg kell vizsgálni, a gyógyításnak is sokféle útja lehet. Az erekcióhoz külső és szervezeten belüli, belső feltételeknek is teljesülnie kell. Aligha kell elmondani, hogy a társ, az alkalmas idő és hangulat mennyire szükségesek két ember együttlétéhez, amikor is a képek, illatok, hangok, a bőrt érő ingerek együtt képesek szexuális izgalmat létrehozni.
A nyugalmi állapottól az izgalomig
Amikor nincs erekció, akkor a hímvessző barlangos testjének üregeiben található simaizom-sejtek összehúzódott állapotban vannak, és nem engedik, hogy a beáramló vér megduzzassza a barlangos testet. A beáramlott vér a vénákon keresztül akadálytalanul távozik is a szervből. Elernyedt állapotban tehát a hímvesszőbe csak a szövetek ellátására szükséges mennyiségű artériás vér jut.
A szexuálisan izgató ingerek a paraszimpatikus idegrendszeren keresztül váltják ki az erekciót. Ekkor a húgycső két oldalán párhuzamosan elhelyezkedő barlangos testek közepén futó artériák megnyílásával a vér a barlangos test úgynevezett szinuszaiba ömlik. Az artériás nyomás a nyugalmi állapot tízszeresére szökik föl. Hogyan lehetséges ez?
A szövetek vegykonyhája
Az idegi impulzus a barlangos test szinuszainak és a péniszartériák simaizom-sejtjeihez érkezik. Az elektromos jel itt kémiai jelet hoz létre, ami nem más, mint nitrogén-monoxid. Ez diffúzióval a simaizom-sejtekbe jutva indítja be azt a biokémiai láncreakciót, amelynek eredményeképpen a simaizom-sejtek elernyednek.
Biokémiai ismeretek nélkül a molekulanevek nem mondanak ugyan sokat, mégis némi betekintést nyerhetünk a biológiai szabályozás furfangos és bonyolult útjaiba, ha minden talányos név mögé elképzelünk egy-egy viszonylag nagy molekulát, és legalább nagyjából megpróbáljuk követni ezt a láncreakciót. A nitrogén-monoxid (NO) hatására az izomsejtek gaunilát-cikláz (GTP) enzimet bocsátanak ki magukból, ami a GMP-t (guanozin-monofoszfátot) egy gyűrűs változattá, ciklikus GMP-vé alakítja. Ez a cGMP az úgynevezett protein-kináz G enzimet sarkallja munkára, azaz aktiválja, ez pedig sejten belül olyan fehérjékre hat, amelyek a simaizom-sejtek elernyedését váltják ki.
A cGMP-molekula központi szerepet játszik az erekció erősségében. Minél több van belőle, annál erősebb a merevedés. A cGMP-molekula mennyiségét a foszfodiészteráz 5 (PDE5) nevű enzim szabályozza, pontosabban inaktívvá teszi. Ha ezt az enzimet sikerült működésében gátolni, akkor több működőképes cGMP marad akcióban, akkor is, ha amúgy kevés van belőle. Ezen alapszik egyébként az erektilis diszfunkció legkorszerűbb gyógyszeres terápiája. A gyógyszerek hatóanyaga a PDE5-inhibítor, azaz foszfodiészteráz-gátló.
Trükkös merevítő szerkezet
A molekulák szintjéről térjünk most vissza oda, hogy mi történik a hímvesszőben a szövetekkel és az érhálózattal. Ott tartottunk, hogy a két csőszerű üreg, a barlangos test (latinul corpus cavernosum) megtelik vérrel. A vénák pedig a kötőszövetes toknak szorulva beszűkülnek, és ezáltal a vér beszorul a barlangos testekbe, onnan nem tud elfolyni és a pénisz merev marad. A barlangos test erekciókor negyvenszer annyi vért tud felvenni, mint amennyi ernyedt állapotban csörgedezik benne.
A húgycső körüli barlangos test sűrű vénahálózatán keresztül azonban gyorsabban el tud vezetődni a vér, ami azért szükséges, hogy a sperma a húgycsövön keresztül ki tudjon jutni magömléskor.
Túl a csúcson
Az erekció csúcspontja, a magömlés (ejakuláció) után a szexuális izgalom és vele az artériás vér péniszbe áramlása is alábbhagy. Az elernyedés a szimpatikus idegrendszer jelére következik be. Ekkor lép akcióba a PDE5 nevű enzim, ami lebontja a cGMP-t. A simaizmok így lassan összehúzódnak, a barlangos testből a vénákon keresztül kipréselődik a többletvér, végül a hímvessző elernyed.
A bonyolult folyamatot viszonylag egyszerűen is karban lehet tartani, méghozzá megfelelően kiegyensúlyozott táplálkozással. Ha értékes ennivalókat, köztük fehérjéket és gyümölcsöket fogyasztunk, az azokból származó különböző aminosavakból és vitaminokból a férfi szervezete elegendő nitrogén-monoxidhoz jut. Így remélheti, hogy nem lesz szüksége különböző potencianövelő szerekre. A másik férfias tevékenység, amit jó szívvel ajánlhatunk, az a sport!
Forrás: nlcafe,hu
0 Megjegyzések