Második alkalommal ad otthont Budapest a nemzetközi kulturális eseményeket kínáló Hay fesztiválnak. A tegnap kezdődött ötnapos programra Amerikából és Európából érkeznek tudósok és művészek, a közönség a Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Közép-európai Egyetemen és az Akvárium Klubban találkoztat a vendégekkel.


Képzeld el a világot! - ez a szlogenje a Wales vadregényes vidékéről indult kulturális fesztiválnak, amely tavaly már két napot Budapesten vendégeskedett. De hogy mit kell tudnunk a Hay Fesztiválról, arról Paul Greatbatch elnök beszélt, aki egyenesen Walesből, a Hay-on-Wye nevű romantikus környezetű településről érkezett Budapestre. A falucska, mint kedves akcentusos magyarsággal elmondta, a világ egyik legszebb táján, gyönyörű hegyek hajlatában fekszik, 25 évvel ezelőtt egy ottani lakos azt találta ki, hogy meghívja az embereket, üljenek le és beszélgessenek könyvekről, olvasmányokról, a világ dolgairól.

- Így indult a Hay Fesztivál, egyetlen délutánnal, mára már tíznapos rendezvénnyé nőtt, a faluban sátrakkal, külföldi vendégekkel, írókkal, tudósokkal, zenészekkel, s több mint hétszáz programmal - mondja az elnök. Hozzáteszi: Hay-on-Wye-t a következő három szám jellemzi: kétezer lakója, százezer báránya és 30 könyvesboltja van. Azt a bizonyos lakost pedig, aki először leültette beszélgetni az embereket, Peter Florence-nek hívják, most ő is eljött Budapestre, s a pénteken kezdődött fesztiválon ő Esterházy Péter beszélgető partnere. Témájuk az irodalom mellett ugyancsak a világ dolgai. 

Ez a lényeg ugyanis, mondja az elnök, hogy a hallgatóság nem csak hallgatni ül be a Hay Fesztivál programjaira, hanem maga is bekapcsolódik a témába, hozzáteszi a maga véleményét, megosztja az elképzelését. Bill Clinton is járt náluk, nagy hallgatósága volt, s azóta is emlegetik, hogy a volt amerikai elnök az elme Woodstockjának nevezete a Hay Fesztivált. 

Hay-onWye-ból eddig a világ 14 városába költözött át pár napra a fesztivál. Magyarországon csak tavaly indult a program, miután a Hay fesztivál eljutott Kenyába, Indiába, Spanyolországba, Kolumbiába, Mexikóba is. Budapestre pedig úgy érkezett, hogy Paul Greatbatch félig magyar származású, a rendszerváltás után pár évet itt töltött, megtanult magyarul, s amikor a Hay fesztivál körének tágításáról esett szó, Budapestet javasolta.

- Budapest kultúrája rendkívül gazdag és vonzó - mondja magyarázatként -, izgalmas művészeti hagyományokat őriz, itt eleve adott a befogadói légkör. Tavaly a bemutatkozó rendezvény nagyon jól sikerült, érdeklődő, szívesen kérdező közönséggel találkoztak a fesztivál nemzetközi vendégei. Egyikük, egy japán építész mindössze a fellépése öt órájára érkezett Budapestre, de aztán úgy határozott, megnézné a város épületeit, látni szeretné Makovecz Imre munkáját. Így azután megmutattuk neki a várost, a hidakat, a XI. kerületi Makovecz templomot, s mindent, amit csak tudtunk. Öt óra helyett másfél napot töltött itt és azt mondta, bármikor szívesen jön ismét. Ilyen hozadéka is lehet például a Hay Fesztiválnak.

A program összeállításában az még elég sok fejtörést okoz, vallja be Paul Greatbatch, hogy vajon a magyar közönséget milyen témák érdeklik leginkább, így azután a nemzetközi érdekességű előadások mellett döntöttek. Budapestre érkezett például Nicole Krauss, aki a New York Times szerint az Egyesült Államok egyik legjelentősebb regényírója, a téma a Nagy Palota című új kötete. A beszélgetések minden alkalommal szinkrontolmácsolással folynak, így a hallgatóság is akadály nélkül be tud kapcsolódni a gondolatok körébe. Krauss két korábbi kötetét, A szerelem története és a Betéved az ember egy szobába címűeket, amelyek angolul és magyarul is bestsellerekké lettek, a Magvető az írónő mostani látogatása tiszteletére ismét kiadta. Az idei Hay fesztivál szereplője lett Balázs Péter egykori külügyminiszter, valamint a világhírű oxfordi matematikus, Marcus du Sautoy, aki szerint a szimmetria egyaránt jelen van a művészetben és a tudományban, Bach zenéjétől a halálos vírusokig.

A Hay Fesztivál elnöke büszkén említi a vendégek között Carl Bernstein oknyomozó amerikai újságíró nevét, akit arról ismert meg az egész világ, hogy egyike volt a Watergate botrány kirobbantóinak. De ezekben a napokban Budapesten lesz Germaine Greer ausztrál feminista, aki egyebek mellett A kasztrált nő című világhírű könyv szerzője, a Hay Fesztiválon Shakespeare szerelmeiről beszél majd. Róla mondja a fesztiválelnök: olyan karizmatikus személyiség, hogy még a telefonkönyvet is úgy tudná felolvasni, mint a legizgalmasabb krimit.

A Hay Fesztiválon szombaton beszélget a kortárs építészetről Odile Decq nemzetközi hírű építész, Habsburg Györggyel beszélget Maria Duenasspanyol írónő, vasárnap többek között Dragomán Györgyöt hallhatják, de a május 21-ig tartó fesztiválon neves londoni közgazdászok elemzik majd Kína, India, Latin-Amerika fejlődő piacainak hatását a globális politikai és gazdasági változásokra. Az Akvárium Klubban többek között minneapolisi és finn zenekart hallgathat a közönség, itt lép fel a slam költészet hazai képviselőinek nevezetes társasága, köztük Závada Péter, Simon Márton, Pion István, Sirokai Mátyás és az Amoeba Band. A gyerekeknek szóló műsorban Finy Petra gyermekíró és Farkasházi Réka és zenekara lép fel. 

Paul Greatbatch elnöktől beszélgetésünk végén azt is megtudjuk, hogy bár Londonban dolgozik, de Hay-on-Wye-ban van egy könyvesboltja, amely a Sándor nevet viseli, és ha anno ismerték volna az angol filmipar megteremtője, Alexander Korda nevét, akkor ma nem Paulnak, hanem Alexandernek hívnák.

Bársony Éva / Népszava