A B 12 vitamin egy vízben oldódó, színtelen és szagtalan vitamin, amely nélkülözhetetlen a szervezet számára. Kémiai elnevezése – cyanocobalamin – onnan származik, hogy központi helyen cianidot és kobaltiont tartalmaz.

A DNS és RNS szintézis során mint társenzimként működik, így szerepe van a fehérje-és nitrogéntartalmú vegyületek anyagcseréjében, a vörösvérsejt normális képzésében.

Főleg állati eredetű táplálékokban található meg, mint például sertés-, marhamáj, hering, tejtermékek, tojás. Napi szervezetbe vitele részben az életkortól függ. A legnagyobb szükséglet a terhesség és szoptatás ideje alatt van (3 mikrogramm).

   A B12 túladagolása
A túladagolás igen nehéz, és még nem is írtak le ilyen tüneteket. Azonban lényeges betartani a szükséges és pontos adagolást, mivel nem ismert még a mellékhatása, és akár az addig fel nem ismert daganatos folyamatot is felgyorsíthatja a szervezetben.
Az átlagos serdülőkori- felnőttkori igény napi 2 mikrogramm. Vannak azonban bizonyos betegségek, állapotok, amikor a szervezet igénye megnövekszik a B12 iránt. A táplálékkal bejutott vitamin a vékonybélben szívódik fel. A felszívódásához egy, a gyomornyálkahártya sejtjei által termelt, intrinsic nevezetű faktorra van szükség, mellyel stabil komplexet képes alkotni. A vérkeringésbe kerülve egy transcobalmin nevű fehérje segítségével szállítódik el a csontvelőbe és egyéb célszervekbe.

Az emberi vastagbélben élő baktériumok képesek lennének B 12 vitamin képzésére, de sajnos onnan nem tud bekerülni a véráramba.

A vitamin féléletideje igen hosszú (1-2 év), így csak lassan vezet vérszegénységhez, illetve tüneteket is későn ad. A kiválasztása a májon keresztül, epével történik. Hiányában megaloblastos anaemia alakul ki.

A nagysejtes vérszegénység (megaloblastos anaemia)

A megaloblastos anaemia leggyakrabban B12 vitamin hiánya miatt alakul ki, de szerepe lehet még mellette a folsavhiánynak is.

A B12 vitamin hiánya kialakulhat nem megfelelő mennyiségű bevitele esetén (pl.: vegetariánus étrend), vagy ha a felszívódásában zavar alakul ki (intrinsic faktor hiány, gyomor eltávolítás, bélbetegség), vagy fokozott felhasználódás (bélférgesség) vagy fokozott igény (terhesség, szoptatás, dohányzás, alkoholfogyasztás) miatt.

A tünetei érintik a vérrendszert, gyomor-és bélrendszert, illetve az idegrendszert is. A vérszegénységből adódóan fáradékonyság, sápadtság jelentkezik. A nyelv vörös és fájdalmas lesz, illetve a gyomorban is gyulladás alakul ki.

   Vitamin- és ásványi anyag teszt
Tesztelje, hogy szervezete kellően el van-e látva vitaminokkal és ásványi anyagokkal! 

A myelinhüvely sorvadása miatt pedig járásbizonytalanság, a végtagok bizsergése, akár mentális zavarok is megfigyelhetők. A kivizsgálásához fontos a pontos kórtörténet, betegvizsgálat, illetve vérképkészítés.

A laborban B 12 vitamin és folsav szintet is meg lehet határoztatni. A B 12 vitamin hiányának kiderítésére, illetve a felszívódási zavar igazolására létezik egy specifikus teszt, a Schilling-teszt. A kiváltó ok kezelése mellett a B 12 vitamin pótlása az elsődleges.

Leggyakrabban az izomba adják, de adható tabletta formában is, csak ilyenkor a felszívódása kevésbé jó. Terápiás célzattal anaemis periciosában alkalmazzuk.

Ez egy olyan vérszegénységi típus, amikor az intrinsic faktorban ellenantitest képződik, ezzel megakadályozza annak működését, és így a B 12 vitamin felszívódását. Ebben az esetben 100 mikrogramm a dózis naponta 3 héten át, majd egész életen át havonta 100 mikrogramm izomba adagolva.

Megelőzésképpen vegetáriánusoknak, gyomorműtétet követően, gyulladásos bélbetegségben szokás adni.

Forrás: webbeteg.hu