A debreceni Református Nagytemplom egyedülálló, repülő robotos 3D-s felmérését végezték el a SziMe3D Kft. munkatársai.



Egyedülálló 3D-s felmérése készül a debreceni Református Nagytemplomnak, amely korábban soha nem látott pontossággal térképezi fel kulturális és vallási örökségünk helyszínét – a munkát április 10-én repülő robotok segítették.

A Debreceni Egyetem által létrehozott Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszter keretében megalakult a SziMe3D Kft.. Egy, a cég által megvalósuló, részben az Európai Unió támogatásából finanszírozott (GOP-1.2.1-11-2012-0005 azonosító számú) projekt, forradalmian új változásokat érhet el a közeljövőben a hazai turizmus, az oktatás, a sport és a kultúra területén. A háromdimenziós technológia-fejlesztésen alapuló projekttevékenységek több területen, a projekten belül több egymástól elkülönülő részprojektben valósulnak meg.





A Debrecenben zajló fejlesztések között fontos szerepet kapott a SziMe3D AR részprojekt, melynek nagyon fontos eredménye, hogy elkészül a Debreceni Református Nagytemplom 3D-s modellje, a „Virtuális Nagytemplom”. A SziMe3D Kft. munkatársai 2013. április elején, több napig tartó munkával, földi lézer szkennerrel elkezdték a felmérést. 

A folytatásra április 10-én került sor, amikor a már rögzített adatokat speciális eszközökkel – például saját fejlesztésű multikopterekkel (repülő robotokkal) – készült légi fotókkal és videókkal, egyedülálló ortogonális és perspektivikus felvételekkel egészítették ki. A SziMe3D AR részprojekt többek között a háromdimenziós technológia felhasználásának lehetőségeit kutatja a kulturális örökség megőrzésének területén.



A debreceni Református Nagytemplomnak - a kilenc magyarországi nemzeti emlékhely egyikének - ilyen részletességű és komplexitású felmérése még soha nem történt meg. A felmérés eredményeként, a templom külső és belső teréről részletekben gazdag, háromdimenziós képek és modellek készülnek el. Az így létrehozott „Virtuális Nagytemplom” segítségével a felhasználók látványos interaktív bemutatókon, 3D-s virtuális utazásokon vehetnek majd részt. Egy mobilalkalmazás segítségével könnyen bemutatható majd az érdeklődők számára a Nagytemplom és a hozzá kapcsolódó minden fontos információ.

A Református Egyház a felvételek segítségével imázsfilmet és információs pultra fejlesztett tartalomkezelő rendszert is készíttethet. A projekt további haszna a közeljövőben tervezett Nagytemplom-felújítási munkálatok minőségi kivitelezésénél mutatkozik majd meg. Olyan építészeti méretek és geometriai torzulások lesznek így hozzáférhetők és felfedezhetők, amelyeket más, jelenleg használt technológiával csak nagyon nehezen és nem megfelelő pontossággal lehetne észlelni. A lézerszkenneres felméréssel készült dokumentáció könnyedén összevethető az építkezések megkezdése előtti állapotokkal, a kiviteli tervekkel, a megvalósulási tervdokumentációkkal, megkönnyítve a megrendelő számára az elkészült munka ellenőrzését, az esetleges hibák kiszűrését.



Alexy Norbert, a SziMe3D Kft. ügyvezetője szerint, a felmérés másik kutatási célja a SZIME 3D AR részprojektben használt digitalizálási technológiák és alkalmazások gyakorlatban történő tesztelése, a technológiai korlátok kiértékelése, valamint a különböző feldolgozási és optimalizálási eljárások elemzése. A projekt menedzselését klasztertagként segítő DBH Group vezérigazgató-helyettese, Kurtán Zoltán elmondta, a piaci oldalon szerzett tapasztalatok szerint, a háromdimenziós digitális technológia alkalmazása a jövőt tekintve az egyik kitörési pont lehet a hazai innovatív kis- és középvállalkozások számára.


VIDEÓ: