A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új stratégiai alapokra kívánja helyezni az együttműködést a mobilszolgáltatókkal, ennek első lépéseként közleményben jelentette be, hogy nem kívánja folytatni a frekvenciahasználati jogosultságok eddig pusztán automatizmusokon nyugvó meghosszabbításának gyakorlatát, és a jövőbeni célokkal összhangban nem kívánja meghosszabbítani a szolgáltatók jelenlegi szerződéses keretek közötti frekvenciajogosultságát.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) vezetése világossá tette a hazai mobilszolgáltatók képviselői számára, hogy a jövőben új stratégiai alapokra kívánja helyezni a velük való együttműködést.
A hazai és nemzetközi tapasztalatok, valamint az Európai Unió országaiban megfigyelhető trendek azt mutatják, hogy a mobil távközlési és adatátviteli szolgáltatások fejlődése nem egyszerű piaci és technológiai, hanem a gazdasági és társadalmi versenyképesség jövőjét is alapvetően meghatározó stratégiai kérdés. Az NMHH meggyőződése, hogy ennek a felismerésnek az állam frekvenciahasznosítási gyakorlatában és a szolgáltatók jövőbeni piaci szerepvállalásában egyidejűleg kell érvényesülnie.
Az NMHH ezért, építve a szolgáltatók korábban kinyilvánított partneri együttműködésre vonatkozó egybehangzó szándékára, új stratégiai alapokra kívánja helyezni a frekvenciahasználati jogosultság eddig pusztán automatizmusokon nyugvó meghosszabbításának gyakorlatát. Első lépéseként az NMHH-t képviselő Mátrai Gábor hírközlésért felelős elnökhelyettes közölte: a hatóság a jelenlegi szerződéses feltételekkel és a jövőbeni célokkal összhangban nem kívánja meghosszabbítani a szolgáltatók jelenlegi szerződéses keretek közötti frekvenciajogosultságát. A mai bejelentés megnyitja az utat, hogy a hatóság minden, a hazai digitális gazdaság stratégiai fejlesztését szolgáló lehetőséget figyelembe véve alakítsa ki a mobil frekvenciák hasznosításával kapcsolatos döntéseit, valamint olyan módon és feltételekkel egyeztessen a hazai mobilszolgáltatókkal, amely a fejlesztési célok prioritásain nyugvó új stratégiai partnerség kereteit is biztosíthatja számukra.
A lépés összhangban van azzal, hogy az NMHH vezetésének mobilszolgáltatókkal történt korábbi egyeztetése során a cégek képviselői egyértelműen kinyilvánították, hogy a digitális gazdaság jövőjének stratégiai kérdéseiben ők is a partneri együttműködésben és a hosszú távú magyarországi piaci jelenlétben érdekeltek.
Az NMHH biztos abban, hogy a mai bejelentést követő lépések során minden érdekelt fél számára biztosíthatóvá válik a piaci fejlődés magasabb szintű kereteinek kialakítása. Az NMHH vezetése ezért ezeken a közösen kialakítandó új alapokon kívánja biztosítani a jól tervezhető és kiszámítható piaci jelenlét feltételeit a hazánk 21. századi digitális gazdaságának fejlesztésében stratégiai szerepet vállaló piaci szereplők számára, írja közleményében a hatóság.
Mi lesz a frekvenciákkal?
Az NMHH mai bejelentése első ránézésre akár pozitívan is értelmezhető, hiszen a hatóság együttműködésben gondolkodik a szolgáltatókkal, az azonban elég ijesztőnek tűnik, hogy a szolgáltatók jelenlegi szerződéses keretek közötti frekvenciajogosultságát nem kívánja meghosszabbítani az NMHH.
A hatósági szerződésekké átalakított koncessziós szerződések alapján
a Telenor és a Magyar Telekom 900 MHz-es jogosultsága 2016. május 4-én;
a Telenor és a Magyar Telekom 1800 MHz-es jogosultsága 2014. október 7-én;
a Vodafone 900 MHz-es és 1800 MHz-es frekvenciahasználati jogosultsága 2014. október 8-án lejár.
A három mobilszolgáltató 2004-ben megvásárolt 2100 MHz-es spektrumhasználati jogosultsága 2019-ben, a Telenor 2004-ben megvásárolt "többlet" 1800 MHz-es spektrumkészletének használati jogosultsága pedig 2014. október 7-én jár le.
Joga van lépni az NMHH-nak
Az NMHH Elnökének diszkrecionális joga a frekvenciahasználatot biztosító hatósági szerződések alapján a lejáró jogosultságok meghosszabbítása, valamint a 900 MHz-es és az 1800 MHz-es jogosultságok lejáratának harmonizálása. A hazai mobilszolgáltatók elmondták, hivatalos közleményben reagálnak majd az NMHH bejelentésére.
Hogyan hathat a Magyar Telekomra?
A Magyar Telekom 1800 MHz-es jogosultsága 2014. október 7-én, 900 MHz-es jogosultsága 2016. május 4-én jár le, vagyis már jövőre szembesül a társaság a frekvencia-hosszabbítás problémájával. Az NMHH-nak vélhetően az az érdeke, hogy minél magasabb összeget kérjen a lejáró frekvenciák meghosszabbításáért és az új frekvenciákért, ezért a hírt az eddigi részletek alapján negatívan értékeljük a Magyar Telekom szempontjából.
A korábbi frekvenciavásárlások költségei alapján a frekvenciahosszabbítások és új frekvenciák esetében is több tízmilliárd forintos árral lehet kalkulálni. A hírre a Magyar Telekom árfolyama közel fél százalékos mínuszba került, miközben alapvetően jó a nemzetközi befektetői hangulat, és a hazai blue chipek is emelkednek.
0 Megjegyzések