Minden nyolcadik magyar jár színházba, főként fiatal és középkorú, magasabb státuszú nők, akik más kulturális eseményeket, így komoly- vagy könnyűzenei koncertet, kiállítást vagy filmvetítést is átlagon felüli arányban látogatnak - derül ki a Tárki Háztartás Monitor 2012-es kutatásából.
A magyar felnőtt lakosság több mint egytizede (13 százaléka) látogatott el színházi előadásra legalább egyszer az elmúlt egy évben. A színházlátogatók 59 százaléka alkalmanként, félévente vagy negyedévente kerít sort ilyen programokra, 18 százalék rendszeresen, míg 23 százalékuk egy alkalommal járt színházi előadáson egy év alatt.
A különböző korcsoportok között nincs nagyobb eltérés, kivéve a 65 év felettieket, akik valamivel alacsonyabb arányban (9 százalék) tekinthetők színházlátogatónak.
A nemek megoszlásában azonban eltérés mutatkozik: míg a férfiak 11 százaléka volt az elmúlt egy évben színházi előadáson, addig a nők 15 százaléka. A nők részvétele minden korcsoportban markánsan felülmúlja a férfiak részvételi arányát, a középkorúak körében (36-65 év) meg is duplázza azt.
A jövedelem növekedésével egyenes arányban növekszik a színházlátogatás gyakorisága is: míg az alsó jövedelmi negyedbe tartozók csupán 3 százaléka jár évente színházba, addig a felső negyedbe tartozók esetében 28 százalék ez az arány.
Végzettség tekintetében elmondható, hogy a felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezők vesznek részt kimagasló arányban a színházlátogatásban: a nézők több mint felének van felsőfokú iskolai végzettsége, és csak egytizede nem rendelkezik érettségivel.
A színházba járók 58 százaléka múzeumba, illetve kiállításra is ellátogatott, 55 százalékuk pedig moziban is volt az elmúlt tizenkét hónapban. Komolyzenei, illetve könnyűzenei koncertet a színházba járók közel azonos arányban (29, illetve 31 százalék) hallgattak meg. A színházba nem járók viszont az elmúlt egy évben alig látogattak más kulturális eseményt: kevesebb mint 10 százalékuk vett részt a fenti kulturális tevékenységek közül bármelyiken.
0 Megjegyzések