Német kutatók mesterséges szívizmot szeretnének létrehozni, hogy a szövetek segítségével erősítsék meg az infarktuson átesett betegek szívét. 

A szakemberek célja őssejtekből olyan szövetet előállítani, amely a szívizomra "felfűzve" segítené a vér pumpálását - hangzott el csütörtökön a német kardiológiai társaság éves ülésén Mannheimben.

Egy infarktus során szívizomsejtek halnak el az alacsonyabb fokú vérátáramlás miatt. Mivel a szívizom nem képes regenerálódni, a sejtkárosodás visszafordíthatatlan. A tudósok ezért olyan terápiás lehetőségek után kutatnak, amelyen révén újranöveszthetők lennének a szívizomsejtek.

"Abból indulunk ki, hogy a sejtterápia olyan fejlettségi szintre jut el, ami elvezethet a szívizom regenerálásához egy infarktus után" - magyarázta Gerd Hasenfuss kardiológus.

A szív és érrendszer kutatásával foglalkozó német központ munkatársai megkísérelnek őssejtből szívizomsejtet előállítani. A kutatás egyelőre gyerekcipőben jár, csak állatkísérletek zajlanak. Az embereken végzett vizsgálatokra még legalább öt, az eljárás klinikai használatára pedig biztosan több mint tíz évet kell várni.