Megroggyant épületek egy 2011-es földrengés után, Törökországban.
A kockázati tőkéből alapított magyar Star Seismic Europe társaság tervezi és gyártja egy török toronyház földrengésvédelmi eszközeit – közölte a cég az MTI-vel kedden. A közlemény szerint a negyvenemeletes toronyházat Isztambul ázsiai oldalán a világ egyik legszínvonalasabb földrengésvédelmi eszközével, az úgynevezett kihajlásbiztos merevítővel védik a földrengéstől.
Ezt a Japánban és az Egyesült Államokban széles körben használt technológiát a magyar cég vezeti be az eurázsiai térségben. A rendszer segítségével a várható legnagyobb földrengések esetén is stabilan fog állni a 186 méter magas toronyház. Bagó Zoltán, a vállalat ügyvezetője elmondta: a török megrendelés „több tízmillió forint" értékű.
Az ügyvezető elmondta: a céget 2009-ben alapították, kihajlásbiztos merevítők tervezésével és gyártásával foglalkozik, melyek acél- és betonszerkezetű épületek földrengésvédelmét látják el.
Teljesen magyar tulajdonosi körrel rendelkeznek, legfőbb tulajdonos a Centech Új Magyarország Alap (Central Fund, Jeremie Kockázati Tőkeprogram). 2012-ben 40 millió forint bevételt ért el a cég, és 4 millió forint veszteséget termelt.
A szerződéskötés Recep Tayyip Erdogan török és Orbán Viktor magyar miniszterelnök februári megállapodásának köszönhetően jött létre, amelynek értelmében 2015-re Magyarország és Törökország meg kívánja duplázni kereskedelmi forgalmának értékét, hogy az elérje az ötmilliárd dollárt.
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) az elnyerhető legmagasabb intenzitású, csaknem 10 millió forint értékű komplex támogatásban részesítette a céget, a hazai kis- és középvállalkozások exportjának ösztönzését szolgáló alapjából.
0 Megjegyzések