Az amerikai katonai hírszerzés frissített álláspontja szerint Észak-Korea már rendelkezhet olyan kisméretű nukleáris robbanószerkezettel, amelyet képes ballisztikus rakétára felszerelni - derült ki csütörtökön az amerikai képviselőház katonai bizottságának meghallgatásán.
Korábban a Pentagonhoz tartozó Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) azon a véleményen volt, hogy az észak-koreaiak nem rendelkeznek megfelelő szakértelemmel ahhoz, hogy hordozórakétára robbanótöltetet szereljen. Azt, hogy az amerikai katonai hírszerzésnek megváltozott az észak-koreai nukleáris fegyverek fejlettségére vonatkozó álláspontja, Doug Lamborn republikánus képviselő hozta nyilvánosságra, aki a kongresszusi meghallgatáson egy hétoldalas, tikos DIA-jelentésnek a titkosítás alól feloldott végkövetkeztéseire hivatkozott.
"A DIA mérsékelt bizonyossággal arra a következtetésre jutott, hogy Északnak olyan nukleáris fegyverei vannak, amelyeket ballisztikus rakéták képesek célba juttatni" - jelentette ki Lamborn képviselő. A DIA-jelentés szerint ugyanakkor az észak-koreai fegyver megbízhatósági foka alacsony lehet. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a többi amerikai kémszervezet is osztja-e a katonai hírszerzés véleményét.
Észak-Korea azt állítja, hogy februárban "miniatűr szerkezettel" hajtott végre nukleáris kísérleti robbantást, amiből amerikai és más szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy Phenjan rakétára felszerelhető robbanótöltetet fejlesztett ki.
A DIA márciusban készítette el a Lamborn által említett jelentését, derült ki a kongresszus egy vezető munkatársának AP hírügynökség számára adott nyilatkozatából. A dokumentumnak a titkosítás alól feloldott részében a katonai hírszerzés nem fejtette ki, hogy milyen hatósugarú rakétát tudnak az észak-koreaiak nukleáris robbanótöltettel ellátni.
A kommunista rezsim rakétaarzenáljának zöme képes elérni Dél-Korea és Japán területét, de Kim Dzsong Un észak-koreai vezető az Egyesült Államok megtámadásával is fenyegetőzött. Szakértői vélemények szerint a Muszudan elnevezésű, közepes hatótávolságú rakéta 3500 kilométeres távolságra is képes eljutni, vagyis elérheti az Egyesült Államokhoz tartozó, csendes-óceáni Guam szigetet.
Martin Depmsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke Lamborn képviselőnek arra kérdésére, hogy meg tudja-e erősíteni a DIA-jelentésben foglaltakat, így felelt: "Ön mondta, hogy nem tették közzé (a jelentést), ezért azt (a lehetőséget) választom, hogy nem válaszolok."
Dempsey azt állította, hogy nem látta a jelentést. Szerdán ugyanakkor, a Pentagonban megtartott sajtóértekezleten úgy nyilatkozott, hogy miután Észak-Korea sikeres nukleáris robbantásokat és rakétakísérleteket hajtott végre, "az ennek ellenkezőjére vonatkozó konkrét bizonyíték híján a legrosszabb eshetőséggel kell számolnunk". Az egyesített vezérkar főnöke ezzel indokolta, hogy az Egyesült Államok a közelmúltban megerősítette rakétavédelmi kapacitását a csendes-óceáni térségben.
Chuck Hagel védelmi miniszter a csütörtöki kongresszusi meghallgatáson, amelyen a DIA álláspontjára is fény derült, nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy vajon képes-e Észak-Korea nukleáris csapást mérni amerikai területre. "De ez nem jelenti azt, hogy nem lesznek erre képesek, nem lesz ilyen képességük, vagy hogy nem dolgoznak ilyenen. Ezért ez a mostani nagyon veszélyes helyzet" - jelentette ki Hagel.
A CNN csütörtökön amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy egy észak-koreai rakétát a nap folyamán függőleges tüzelőállásba helyeztek, majd visszafektették a kilövőállásra. Amerikai szakértők szerint feltehetően tesztelték a berendezést.
Az Egyházak Világtanácsa tárgyalásokat sürget
Az Egyházak Világtanácsának (WCC) főtitkára diplomáciai tárgyalásokat sürgetett a feszültség megoldására a Koreai-félszigeten. Olav Fykse Tveit felszólította az érintett feleket, hogy vessenek véget a növekvő feszültségnek és kezdjenek azonnal párbeszédet a megbékélés és az újraegyesítés érdekében. A Világtanács régóta jó kapcsolatokat ápol az Észak-koreai Keresztény Szövetséggel, a koreai helyzetet emiatt is különösen aggasztónak tartjuk - tette hozzá a WCC főtitkára. A WCC a tervek szerint a dél-koreai Puszanban tartja következő - hétévente megrendezésre kerülő - közgyűlését október végén. A helyszínválasztással a szervezet a megbékélés iránti reményét akarja kifejezni - mondta Tveit.
A Koreai Katolikus Püspöki Konferencia elnöke úgy vélte, Észak-Korea "külföldi pénzügyi támogatást akar szerezni anélkül, hogy büszkesége és önbecsülése sérülne" - adta hírül az AsiaNews hírportál. Észak-Korea olyan helyzetben van, hogy mindenkit fenyegetésben akar tartani, mert képtelen gazdaságát felélénkíteni és megóvni magát attól, hogy a szakadék szélére kerüljön. Külföldi befektetőkre lenne szüksége, de nem akarja az önbecsülését elveszteni - fejtegette Peter Kang U-il csedzsui püspök, aki felszólított minden koreait, hogy imádkozzon a félsziget békéjéért.
Obama: Washington a diplomácia híve
Az Egyesült Államok diplomáciai úton próbálja meg csökkenteni az Észak-Korea keltette feszültséget, de "minden szükséges lépést" meg fog tenni a saját és a szövetségesei védelmében - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök.
Obama, aki a Fehér Házban fogadta Ban Ki Munt, az ENSZ (dél-koreai) főtitkárát, rámutatott: "ideje", hogy Phenjan véget vessen a harcias magatartásnak és hogy "csökkentse a hőfokot". "Senki sem akar konfliktust látni a Koreai-félszigeten" - mondta az amerikai elnök.
Az ENSZ-főtitkár méltatta, hogy Washington "mértéktartó" választ adott az észak-koreai retorikára és sürgette, hogy Kína és más országok, amelyek befolyással vannak Phenjanra, lépjenek fel a feszültség csökkentése érdekében.
Obama elnök először szólalt meg a nyilvánosság előtt Észak-Korea ügyében a válság legújabb kiéleződése óta. A nap folyamán ismertté vált, hogy a Pentagonhoz tartozó Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) módosította korábbi álláspontját, és arra a következtetésre jutott, hogy a kommunista rezsim képes nukleáris robbanótöltettel felszerelni rakétáit.
John Kerry amerikai külügyminiszter csütörtökön kelet-ázsiai körútra indult, amelynek keretében a Koreai-félszigeten kialakult helyzetet fogja megvitatni dél-koreai, kínai és japán vezetőkkel.
0 Megjegyzések