Tizennyolcadik alkalommal szervezi meg a Temesvári Nőszövet- ség a Bánsági Magyar Napokat.

A pénteken kezdődött közművelődési programsorozatban sze- repel néptáncbemutató, különböző műfajú zenei előadások, fotó- és képzőművészeti tárlat, könyvbemutató, színházi előadás, szó- rakoztató játékok, sportvetélkedők, tudományos konferencia, és kirándulás. Így igyekeznek a szervezők a térség magyarságának minél szélesebb köreit megszólaltatni.

Lehőcz László a főszervezőt, Szász Enikőt nőszövetségi elnököt kérdezte. Szász Enikő elmondta, hogy próbálnak minden korosztályt megszólítani a programokkal, és felhívni a figyelmet a magyar etnikum hagyományaira, valamint megmutatni úgy a magyaroknak, mint a nem magyaroknak, hogy léteznek magyar művészek, akik értékeket hoznak létre.

A főszervező kiemelte az Ormós Zsigmond tiszteletére szervezett tudományos ülésszakot. Ormós Zsigmond Temes megye hajdani főispánja, műgyűjtő, tudós, a Bánát Múzeum megalapítója születésének 200-ik évfordulója tiszteletére. A két nyelven (románul és magyarul) zajló előadások szimultán tolmácsolással követhetők. Az ülésszak előtt megtekinthető a múzeumban őrzött személyes tárgyakból, és a leszármazottaktól kapott relikviákból összeállított kiállítás. Az ülésszak után tárlatvezetéssel megnézhető a Szépművészeti Múzeumban kiállított Ormós hagyaték.

A háromhetes programsorozatot a Temes megyébe költözött székelyek számára szervezett program, a Székely Kör megalapítása zárja, számolt be Szász Enikő. Majd hozzáfűzte, hogy a székelyföldi autonómiatörekvések okán szükség van a székelyek bánsági megszervezésére is.

Szász Enikő szerint a Bánsági Magyar Napok legfőbb üzenete, hogy figyelni kell egymásra, támogatni kell egymást, és a magyar civil- és kultúrintézményeket, mert ez a bánsági magyarság megmaradásának záloga.

Kossuth Rádió