Beatrice (Fotó: Lévay Máté)A Beatrice az 1987-es újjáalakulása után, a rendszerváltás légkörében lett sikercsapat. 1988-ban magánkiadásban jelent meg első albumuk, az 1991-es Utálom az egész XX. századot című második lemezük pedig 40 héten keresztül szerepelt az eladási toplistán. A Beatrice máig legnagyobb slágere a 8 óra munka című dal lett. A sikerszériát 1992-ben az A Beatrice legjobb dalai című koncertlemez zárta le.
Fennállásának 35. évfordulóját ünnepli az egykor hivatalosan “lehetetlenné” tett Beatrice. Az együttes számtalan tagcserét megélt, ám a frontember, Nagy Feró folyamatosan képviseli a babos kendő eszméjét.
A csajokkal kezdődött minden, majd jött a tiltott s gyűlölt rocker időszak, amikor bár a zenéjükért rajongtak a fiatalok, de a banda arról volt hírhedt, hogy csirkét darált a színpadon (városi legenda) és véres verekedésekkel zárt majd’ minden koncertet, aztán jött a megbékélés (vagy útkeresés?) időszaka, és ma már a zenészek sokkal inkább celebeket megszégyenítőn celebeskednek (Nagy Feró), mintsem felszólalnak a mindenkori rendszer ellen. Egy rockzenekar története. A régi tagok mellett Benkő László (Omega), D. Nagy Lajos és Németh Alajos (Bikini) közreműködésével ünnepli fennállása 35. évfordulóját a Nagy Feró által vezetett Beatrice a PeCsa Music Hallban (Petőfi Csarnok). Az együttes életében immár hagyomány, hogy ötévente jubileumi koncertet tart; a 30. születésnapi fellépés 2008-ban szintén a Petőfi Csarnokban volt.

Gyere kislány, gyere

A Beatrice az első magyar női rockegyüttesként, azaz lányzenekarként indult 1969-ben. Alapító tagjai: Szűcs Jutka, Nagy Katalin, Csuka Mónika, Csuka Mária, Hamar Kriszta. 1971-ben csatlakozott Nagy Feró a zenekarhoz frontemberként, a Zárvatermők nevű bandát hagyta ott. Feró mondhatni beházasodott az együttesbe, miután feleségül vette Csuka Mónikát, majd átvéve a vezetői szerepet lassan teljesen megváltoztatta a zenekart, s csak a név maradt. A következő években teljesen kicserélődött a tagság, 1974-től elkezdtek saját dalokat írni az akkor divatos glam rock stílusban. Folyamatosan próbáltak lemezszerződéshez jutni, ennek érdekében 1976-tól a diszkózene felé orientálódtak. Legnagyobb sikerük a Gyere kislány, gyere című diszkósláger volt, ezzel a számmal megnyerték az 1977-es Tessék választani Fesztivált. A diszkó zene mellett telt házas koncerteken játszottak Jimi Hendrixtől a The Animalsen át egészen a Deep Purple-ig mindent.

35 éve Rice, Rice, Beatrice

1977-ben feloszlottak, majd a következő évben, 1978-ban Nagy Feró Miklóska Lajos basszusgitárossal, Lugosi László gitárossal, Gidófalvy Attila billentyűssel és Donászy Tibor dobossal újjáalakította a Beatricét, és az AC/DC nyomán újra rockot játszottak. A 35. évforduló ennek az újjáalakult együttesnek az évfordulója.
Az akkori kultúrpolitika folyamatosan akadályozta a „kezelhetetlen” zenekart. Az állami médiának köszönhetően rossz hírük gyorsan terjedt, több megyéből kitiltották őket, az állambiztonsági szervek folyamatosan zaklatták az együttes tagjait, viszont ennek ellenére, vagy éppen ezért, ismertségük rohamosan nőtt országszerte. Külsőségekben a fekete bőrnadrág, a bőrmellény, a szakadt farmer, illetve a jellegzetes, piros alapon fehér pöttyös (“babos”) kendő különböztette meg őket és közönségüket a többi együttestől. A Beatrice akkori felállásának Erdős Péter, a hanglemezgyár vezetője döntése alapján nem lehetett lemeze, egyedül az 1980-as kisstadionbeli Beatrice-LGT-Omega koncert jelenhetett meg. 1981-ben végül is feloszlottak.

1993-ban Lugosi helyére Vedres Joe érkezett, aki az 1981-es feloszlás előtt már zenélt a Beatricében. A dobos Németh Gábor lett, aki annak idején, a Beatrice 1981-es feloszlása után, a Bikini alapító tagja volt Feróval együtt. 1994-re azonban ismét elfogyott a zenekar, miután előbb Vedres és Németh, majd Zselencz is távozott.

Átszervezések és új nevek

1996-ra Nagy Feró Új Beatrice néven szervezte újjá a zenekart. 1998-ban “A pöttyös az igazi” címen 20 éves jubileumi koncertet adtak a Pecsában. Majd 2010 elején Nagy Feró ismét bejelentette a zenekar átszervezését: Vedres Joe és Hirleman Bertalan távoztak; utóbbi helyére Nagy Feró fia, Nagy Hunor Attila került. 2011 végén a Collective Art kiadásában CD-n is megjelent az 1988-as dupla Beatrice-album. A sok változás miatt ma elsősorban Nagy Feró személyével azonosítjuk a Beatricét, a régi (eredeti és igazi) Rice rajongók számára pedig örökre a rendszerváltás ideje alatt működő felállás marad meg.

A mostani koncerten a 35 évvel ezelőtti Rice-felállásból Nagy Ferón kívül Gidófalvy Attila billentyűs (Karthago, Lord) is fellép, továbbá az együttes későbbi tagjai közül Zselencz László (basszusgitár) és Pálmai Zoltán (dob). A koncerten eljátsszák a régi alapdalokat, nagy sikereket. Benkő László billentyűssel pedig a tervek szerint közösen előadják az Omega két klasszikus számát, a Petróleumlámpát és a Tízezer lépést.

forrás: cultura.hu