Fellebbezést sürget a román kormány részéről Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke az ellen a döntés ellen, amellyel a marosvásárhelyi táblabíróság hatálytalanította a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar és angol tannyelvű karát megalapító, tavaly márciusi kormányhatározatot. 

Az RMDSZ szerdai hírlevele által közölt állásfoglalásban Kelemen Hunor túlkapásnak, "egy politikai nyomásra meghozott döntésnek" minősítette a táblabíróság határozatát.

Az RMDSZ elnöke szerint a most hatálytalanított kormányhatározat éppen a törvényességet állította helyre, miután az egyetem szenátusa többszöri miniszteri felszólításra sem volt hajlandó olyan chartát megszavazni, amely utat nyitott volna a magyar nyelvű orvosképzés intézményen belüli szervezeti önállósulása előtt.

"A szóban forgó kormányhatározatot tavaly éppen a törvény betartása érdekében alkottuk meg, hiszen a MOGYE szenátusa nem tartotta be, és nem alkalmazta a tanügyi törvényt. Így normálisnak tartom, hogy a kormány, amelynek az a feladata, hogy a törvények alkalmazását biztosítsa, megalkotott egy kormányhatározatot, amely helyreállította volna a törvényességet" - mutatott rá Kelemen Hunor.

Hangsúlyozta: a Romániában élő magyar nemzeti közösség a bukaresti kormánytól, és a parlamenttől várja el, gondoskodjék arról, hogy az anyanyelven oktatáshoz való joga ne csorbuljon. Az RMDSZ elnöke úgy vélekedett: ilyen körülmények között a kormánynak kötelessége fellebbezni a táblabíróság nem jogerős ítélete ellen.

A MOGYE-n zajló magyar és angol tannyelvű oktatást önálló karba szervező kormányhatározat volt 2012 áprilisában az Ungureanu-kabinet ellen beterjesztett bizalmatlansági indítvány egyik témája, amelynek nyomán a jobbközép kormány megbukott és a Szociálliberális Szövetség átvette a hatalmat Romániában.

Szeptemberben Victor Ponta miniszterelnök szorgalmazására megállapodást írtak alá a MOGYE magyar és román oktatói a feszült helyzet rendezéséről. Múlt héten Szilágyi Tibor, a MOGYE rektorhelyettese az MTI-nek úgy nyilatkozott: csak részben teljesültek az egyezmény kitételei, a magyar tagozat továbbra is tanerőhiánnyal küzd. A MOGYE vezetése szerint csak akkor lehet szó a magyar főtanszékek megszervezéséről, ha az akkreditáláshoz elegendő számú főállású oktatója van a magyar tagozatnak.