Jól jöhet a kamilla, a cickafark vagy a fehér fagyöngy is.
A menstruációs görcs sajnos sok nő életét megkeseríti. A fájdalom gyakran annyira erős, hogy lehetőségünk sincs bármi másra koncentrálni. A gyógynövények viszont gyors és természetes megoldást nyújthatnak a gyötrelmes panaszok ellen.
Általános esetben az alhasi fájdalmat a méhizomzat görcsös összehúzódása okozza, ami egy teljesen természetes folyamat, és semmiképpen sem összekeverendő más hasi problémákkal. Ha tüneteink nem a menstruációs időszakhoz köthetőek, mindenképpen érdemes orvossal kivizsgáltatni magunkat, hiszen az alhasi görcsök jelezhetnek vakbélgyulladást, méhen kívüli terhességet, hormonális egyensúlyzavart, a nemi szervek fertőzését, gyulladását, vagy akár endometriózist (méhnyálkahártya szigetek szokatlan helyeken jelennek meg) is. Ezek a problémák mindenképpen orvosi konzultációt igényelnek.

Alternatívák a fájdalomcsillapításban
Általánosságban elmondható az is, hogy az erős menstruációs görcsök elsősorban a szülés előtti időszakban jelentkeznek, a legerőteljesebben 16 és 25 év között. A fájdalomcsillapításra ma már sok eszköz alkalmazható, így például a meleg palack használata a hason, vagy fájdalomcsillapítók, erős görcsoldók használata, jógázás (valakinél ez segít), vagy a gyógynövények használata. Ma már kaphatóak gyógynövény tinktúrák, kivonatok is, melyek nagy segítségünkre lehetnek, de fogyaszthatunk gyógyteákat. Az alábbi gyógynövények kiválóan csillapítják a görcsöket.

Cickafark
Bár a cickafark igen sok súlyos betegség esetén ajánlott gyógynövény, mégis elsősorban a nők számára fontos. Bármelyik életszakaszról is legyen szó, a cickafark mindig segít a női medence szerveit egészségesen tartani. Számíthatunk rá petefészekgyulladás, mióma, méhelőreesés, menstruációs görcsök, és rákos megbetegedések esetén is. Évente érdemes többször is kúraszerűen fogyasztani belőle. Teájához 1 púpozott teáskanál szárított növényt negyed liter vízben leforrázunk, és pár percig állni hagyjuk. Alkalmazhatunk ülőfürdőt is, amely legalább olyan hatásos, mint teája. Ehhez 10 dkg cickafarkfüvet egy éjszakára hideg vízbe áztatunk, majd másnap felforraljuk és a fürdővízhez öntjük.

Fehér fagyöngy
Bár a fehér fagyöngynek leginkább a magas vérnyomásra gyakorolt pozitív hatását ismerjük, menstruációs görcsök és erős vérzés, vagy méhpanaszok esetén is jó segítség lehet, akárcsak a változókor kellemetlen tüneteinek enyhítésében, vagy meddőség esetén. A fagyöngyteát hidegen készítjük, azaz egy púpozott teáskanál növényt negyed liter vízzel felöntjük, egy éjszakát állni hagyjuk, majd másnap kicsit felmelegítjük és leszűrjük.



Kamilla
A kamilla bármilyen gyomorrendszeri vagy hasi probléma esetén alkalmazható, enyhíti a fájdalmakat, görcsöket, így menstruációs panaszok esetén is használhatjuk. Mivel segít a feszültség oldásában is és megnyugtat, gyógyító hatása fájdalmas vérzés esetén valóban áldásos lehet. Teájához 1 púpozott teáskanál szárított növényt negyed liter vízben leforrázunk, és pár percig állni hagyjuk.

Palástfű
A farkastalpnak vagy oroszlántalpnak is nevezett gyógynövény elsősorban domboldalak rétjein és hegyvidékeken nő. Német neve (Frauenmantel, azaz női kabát) is jelzi, hogy női problémákra kiválóan alkalmazható, így menstruációs görcsök, fehér folyás, de klimaxos rosszullétek vagy serdülőkori változások esetében is. Segíti a terhességmegtartást és a szülést is, hiszen erősíti a méhszalagokat. Méhelőreesés esetén is ajánlott. Cickafarkkal együttesen alkalmazva növelhetjük gyógyító hatását.

Teájához 1 púpozott teáskanál szárított növényt negyed liter vízben leforrázunk, és pár percig állni hagyjuk. Menstruációs görcsök esetén 1-2 csészével fogyasszunk belőle.

Sárga árvacsalán
A sárga árvacsalán mindenhol megtalálható, ahol csípős társa is. Leveleit, és virágát is gyűjteni szokták. A belőle készült teát napközben fogyasztva remekül csillapítja az alhasi görcsöket, enyhíti a fájdalmakat. 1 púpozott teáskanál szárított növényt negyed liter vízben leforrázunk, és pár percig állni hagyjuk. Napközben 2 csészével fogyasszunk el belőle.