Más műtárgyak mellett immár a Nemzeti dal kézirata is megtekinthető a Google virtuális múzeumában, amelyhez csütörtökön csatlakozott az Iparművészeti Múzeum (IMM) és a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) is.

A Google Art Projecthez csütörtökön újabb 30 múzeum csatlakozott, így a www.googleartproject.com honlapon már több mint 40 ország 200 gyűjteményének 40 ezer műtárgya tekinthető meg - mondta el a Google Magyarország vezetője csütörtökön Budapesten. Heal Edina elmondta, hogy a weboldalra annak 2012 áprilisi indulása óta 20 millióan látogattak el, eddig 300 ezer felhasználó készítette el saját virtuális gyűjteményét az ott található műkincsekből. Mint hangsúlyozta, a világ legnagyobb virtuális kiállításához a Google csak az ötletet és a technológiát adja, tartalommal a múzeumok töltik fel az oldalt.

A Google Art Projecten már 2012 óta elérhető a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria számos műkincse; a PIM és az IMM csatlakozásával a négy budapesti gyűjtemény összesen 350 műtárgya tekinthető meg a honlapon.

E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója elmondta: 49 műtárgy digitalizált képét töltötték fel a Google virtuális múzeumába. Arra törekedtek, hogy minden tárgytípusból ízelítőt adjanak, a PIM gyűjteményében ugyanis a kéziratokon, könyveken túl fontos relikviák, fotók, az írók személyes tárgyai is megtalálhatók. A főigazgató kiemelte, hogy a Google Art Project segítségével a magyar irodalom határon túl élő olvasói is megtekinthetik a közzétett tárgyakat, ez talán még a gyűjteményezést is segítheti.



E. Csorba Csilla kiemelte Petőfi Sándor Nemzeti dalának kéziratát, amelyet műtárgyvédelmi okokból a hetvenes évek közepe óta nem állítanak ki. A kinagyítható, digitális képen most jól látható, hogy a vers milyen javításokon keresztül nyerte el végső alakját. Feltöltötték Petőfi egyetlen fennmaradt fotóját is, míg Jókai Mórról egy 1892-es felvétel került fel a honlapra. Valódi érdekesség Ady Endre Kocsiút az éjszakában című versének kézirata és Márffy Ödön Csinszka-portréja is - jegyezte meg E. Csorba Csilla, hozzátéve: mostantól digitálisan elérhető József Attila Thomas Mann üdvözlése című költeményének kézirata és javított gépirata is.

Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója elmondta, hogy gyűjteményükből 21 művész 103 alkotását töltötték fel. Különleges alkotás például Francesco Avelli és Giorgio Andreoli 1520 körül készült, mitológiai jelenetet ábrázoló itáliai majolika tálja, ahogy Jan van Roome hasonló korú flamand kárpitja is soha nem látott részletgazdagságban vizsgálható digitálisan. II. Rudolf császári udvarában készült Jan Vermeyen násfás serlege, míg a magyar vonatkozású feltöltött műkincsek között Takács Imre Rippl-Rónai József Vörösruhás nő című, a művész felesége által hímzett kárpitját említette meg.

Serfőző Szabolcs, az IMM digitalizálási projektjének vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a múzeum saját digitális kollekciójában (http://gyujtemeny.imm.hu) jelenleg mintegy 3000 műtárgy található, ezekből a Google Art Projectben egy kedvcsináló válogatást mutatnak be.



A Google Art Project

Dél-afrikai sziklarajzok, brazil utcai graffitk, ausztrál bennszülöttek alkotásai, nagy magyar festők képei mostantól mind megtalálhatóak egy helyen. A mai napon a Google Art Project nagyszabású kibővítését ünnepeljük világszerte. Mostantól az érdeklődők - a világ bármely részén éljenek is – mindössze néhány kattintással elérhetik a világ 40 országának 151 múzeumában kiállított műalkotások gazdag tárházát: festményeket, szobrokat, utcai műalkotásokat és fényképeket. Az új technológiának köszönhetően ráadásul szabad szemmel láthatatlan részletek fedezhetőek fel a magyar múzeumok műkincseiből is.

Néhány évvel ezelőtt 4 Google dolgozó szabadidejében kezdett azon dolgozni, hogy hogyan lehetne a rendelkezésükre álló technológiákat a művészet, a kultúra javára fordítani. Így kezdődött a Google Art Project. 2011-ben a kezdeményezéshez eredetileg kilenc ország 17 múzeuma csatlakozott 1000 alkotásukat téve elérhetővé online. Ezek zömmel nyugati mesterek festményei voltak. Az Art Project 2011-es indulása óta kurátorok, művészek és a honlapra látogatók értékes ötleteket adtak, hogy miként lehetne bővíteni és fokozni a műalkotások gyűjtésének, megosztásának és felfedezésének élményét. A világ minden tájáról jelentkeztek intézmények, amelyek szerettek volna csatlakozni a projekthez. Ez a vágyuk, most teljesült. Ma több mint 30 000 műalkotás válik elérhetővé nagy felbontásban a projekt honlapján. A Google úgynevezett Street View technológiájával pedig 46 múzeumban virtuális sétát is lehet tenni. És az Art Project itt nem áll meg.



A kibővült Art Project kezdeményezésben kis és nagy intézmények széles sora képviselteti magát a hagyományos művészeti múzeumoktól egészen a kevésbé hagyományos helyszínekig. Megnézheti a Fehér Házat Washington D.C.-ben. Felfedezheti a katari Iszlám Művészetek Múzeumának gyűjteményét. Még néhány kattintás és megcsodálhatja a Santinikétáni Triptichont a delhi Modern Művészetek Nemzeti Galériájában.

Az Art Project-nek eddig Magyaroszág két múzeuma volt részese. A Magyar Nemzeti Galéria összesen 40 művész 52 műalkotásával, a Szépművészeti Múzeum pedig 106 művész 151 műtárgyával jelenik meg az Art Project honlapján. A speciális, különlegesen nagy felbontásnak köszönhetően olyan részletek is felfedezhetőek, amelyek eddig szabad szemmel aligha voltak felfedezhetőek. Példálul így már jól kivehető, hogy mit esznek Szinyei Merse Pál ‘Majális’ című képének szereplői.

Az oldalon a Google+ és a videós csevegő szolgáltatás, a Hangouts is elérhető, melyek segítségével személyes gyűjteményeket készíthetnek és megoszthatják azokat, beszélgetést kezdeményezhetnek róluk másokkal. A Street View (utcakép) nézetben a felvételek az eredeti verzióban megszokottnál jobb minőségben jeleníthetők meg. A speciális tervezésű Street View „kocsi” 360 fokos felvételeket készített a kiválasztott galériák belsejéről, melyeket aztán összefűztek, hogy a múzeumokban virtuális sétákat lehessen tenni. A galériák belső terei az alábbi linken közvetlenül is megtekinthetők: Street View in Google Maps.

Több mint 30 000 műalkotás tekinthető meg nagy felbontásban. Ezek némelyikét rendkívül nagy részletességet biztosító, szupernagy felbontású, azaz „gigapixeles” fotótechnológiával fényképezték, mely lehetővé teszi, hogy a néző olyan részletességgel tanulmányozza az ecsetvonásokat és a kidolgozást, amely szabad szemmel nem lenne lehetséges.  A továbbfejlesztett „My Gallery” funkciónak köszönhetően a felhasználók a 30 000 műalkotás bármelyikét kiválaszthatják – a kedvenc részleteikkel együtt -, és létrehozhatják saját személyre szabott galériájukat. Minden festményhez megjegyzéseket fűzhetnek és a gyűjteményt megoszthatják barátaikkal és családtagjaikkal. Ez diákok, tanárok számára is ideális eszköz.



Az Art Project új verziójában további teljesen új eszközök is helyet kaptak, mint például az Explore és a Discover funkciók. A felhasználók időszak, művész vagy a műalkotás típusa szerint kereshetnek rá a művekre a világ több különböző múzeumának gyűjteményében böngészve. A Google célja az Art Project-tel, hogy a lehető legszélesebb közönség számára tegye elérhetővé a kultúrát az interneten. A Google Kulturális Intézetének égisze alatt nagy felbontású felvételeket készítünk a holt-tengeri tekercsekről, híres személyek, például Nelson Mandela archívumát digitalizáljuk, és három dimenziós modelleket készítünk a XVIII. századi francia városokról.