Fontos tisztázni, hogy a növény mely részé,t milyen célra gyűjtik, mert lehet, hogy az adott növény különféle részét más-más célra lehet felhasználni. Például a galagonya virágos hajtásvégét tavasszal gyűjtik, termését pedig ősszel, amikor „izzik a galagonya”. 

De ami fontos: tavasszal megújul a természet, és újratölti a patikáját is. Íme öt, tavasszal begyűjthető gyógynövény.

Medveszőlő
A legrégebben ismert és legelterjedtebben használt húgyúti fertőtlenítő. Kínában történő alkalmazásáról Marco Polo tudósított először, de használták az észak-amerikai indiánok is. Örökzöld cserje, magyar nevét piros bogyóiról kapta, mely a medvéken kívül más állatok és az ember táplálékául is szolgált. De nem ezt a bizonyos bogyót, hanem a növény levelét gyűjtik gyógyászati célra. Hatóanyaga bizonyított baktériumellenes hatással rendelkezik, a húgyúti fertőzések több mint 80 százalékát okozó E. coli baktérium ellen is hatékony. A fertőzés kezdetén elkezdett terápia 2-3 napon belül eredménnyel jár.



Csalángyökér
A csalán gyökerét tavasszal gyűjtik, a föld feletti részét egész évben. Többféle hatóanyagot is tartalmaz, ezek egyike megakadályozza a prosztatasejtek túlzott szaporodását, egy másikuk gyulladáscsökkentő hatású, harmadik vizelethajtó. A csalángyökér modern, úgynevezett kettős vakvizsgálatokkal is bizonyítottan csökkenti a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás okozta tüneteket. Biztos hatás elérése érdekében kb. fél éves kezelés javasolt. A csalán levelei gyulladáscsökkentő, vizelethajtó hatással rendelkeznek.

Vérehulló fecskefű
Sárga virágú, hazánkban is előforduló növény. Neve arra utal, hogy a fecskék érkezésekor kezd virágozni, és távozásukkor hervad el. Legáltalánosabban szemölcsellenes hatása miatt ismert, virágos hajtását használják. A tejnedvvel történt ecsetelés után néhány nappal a szemölcs elsorvad. Ugyanilyen elterjedten használják ezen kívül epepanaszok, görcsök, puffadás csökkentésére. Epehajtó hatása klinikailag is bizonyított, epeút-elzáródás esetén használata ellenjavallt.



Galagonya
A galagonya virágos hajtásvégét tavasszal gyűjtik, s vesekőre, emésztési panaszokra, menstruációs görcsökre is használták, de jelentős és bizonyított hatása szívelégtelenségben van. Segíti a szívizom működését, a koszorúerek véráramlását és ritmuszavar ellenes hatással is rendelkezik. Csökkenti a szív oxigénigényét, ami rendkívül fontos a már károsodott, szűkült koszorúerek esetén. Csökkenti a koleszterin és trigliceridszintet. Egy vizsgálatban bebizonyították, hogy jelentősen növeli a szívelégtelenségben szenvedők fizikai terhelhetőségét a galagonya-kivonatot nem kapó csoporthoz viszonyítva.

Feketenadálytő gyökér
A fekete nadálytő látványos rózsaszín vagy bíbor virágokkal rendelkezik, de a gyógyászatban tavasszal gyűjtött gyökerét hasznosítják. Zúzódások, csonttörések gyógyítására használta a népi gyógyászat, erre utal a forrasztófű elnevezés is. Vizsgálatokban fájdalomcsillapító, vizenyőcsökkentő és sejtregeneráló hatását igazolták. Legjelentősebb hatóanyaga az allantoin, melyet a felfedezése óta mind a kozmetikai ipar, mind a gyógyászat használ. Mivel a növény mérgező hatóanyagot (pirrolizidin) is tartalmaz, szájon át és nyílt seben nem alkalmazható, viszont rándulások, izomfájdalmak kezelésében egyenértékű lehet a szintetikus gyógyszereket tartalmazó gélekkel. Véraláfutások felszívódását is gyorsíthatjuk a használatával. A pirrolizidin-származékok kismértékben a bőrön át is felszívódhatnak, ezért olyan terméket érdemes választani, amelyen feltüntetik a pirrolizidin-alkaloid mennyiségét.