Az 1945 és 1980 közötti falusi lakáskultúra tipikus lakberendezési tárgyait veszi górcső alá Fábry Sándor humorista, műsorvezető szombaton a szentendrei Skanzen különleges tárlatvezetésén. 

Mint Kecskés Noémi, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum sajtóreferense az MTI-nek elmondta, a Típusbútorok a falusi otthonokban című kiállításhoz kapcsolódó tárlatvezetés során nemcsak az egykor jól ismert és kedvelt szériabútorokkal lehet találkozni Fábry Sándor egyéni megközelítésében, de a falu változó ízlését tükröző dísztárgyakkal, kiegészítőkkel is.

A ma már "kultikusnak" számító Kanizsa ülőgarnitúra, a Panni szekrényfal vagy az első igazi magyar típusbútor, a Gábriel szék - amelyből több mint egymilliót gyártottak - a falusi lakáskultúrának is jellegzetes elemei voltak – kezdte a kultúrtörténeti áttekintést a Skanzen munkatársa. A praktikus és jól variálható bútordarabok slágertermékké váltak, ugyanakkor a velük berendezett otthonok tereit fokozatosan ellepték a vázák, nippek, párnák, emléktárgyak, a falakra kiakasztott családi fotók, s ez a fajta tárgyhalmozás végül túlzsúfolttá tette a nappalivá "előlépett" tisztaszobát.

Kecskés Noémi hozzátette: ha nem tellett a teljes bútoregyüttes cseréjére, akkor inkább egy-egy értékesebb tárgy beszerzésére törekedtek, s így került a háztartásba a herendi porcelán vagy a színes tévé, melyek egyúttal a család felemelkedési vágyát is jelezték.

"A hetvenes évektől már szinte minden család otthonában megtalálható volt a televíziókészülék, s e köré a státuszjelző csoda köré szerveződött a társas élet" – utalt a tömegmédia mind nagyobb szerepére Kecskés Noémi. A televízió kinyitotta a világot, de mellette meghatározóak voltak a képeslapokban, magazinokban látottak, olvasottak is. "A Képes Újság vagy a kor egyik legsikeresebb sajtóterméke, a Nők Lapja százezrekhez jutott el hetente, az otthonukat egyre igényesebben berendezni vágyók számára pedig megjelent a Lakáskultúra".

A szocialista korszak fogyasztói kultúrájában a legnagyobb tételt a lakás és a lakberendezés jelentette - emlékeztetett a Skanzen munkatársa -, így azután nem véletlen, hogy a hazai viszonyokhoz igazított Gazdálkodj okosan! társasjáték "prémium" nyereményei a lakás vagy az első önálló lakberendezési vállalat, a Domus tárgyai voltak.