Az európai átlagszint alá fogja csökkenteni a kormány a rezsiköltségeket - jelentette ki a 180 percben a miniszterelnök. Az ügyben zajló aláírásgyűjtésről szólva kijelentette: számára az a népszavazás erejével ér föl.


MR - A miniszterelnök szerint a múlt heti rendkívüli időjárási és közlekedési körülmények között nem lehetett gyorsabban kimenteni az utakon rekedt embereket. A múlt heti rendkívüli időjárás miatt kialakult katasztrófahelyzet elhárításával kapcsolatban Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádióban azt mondta, a mentés első számú célja megvalósult, mert az emberi élet biztonságát garantálták, és az állapotokhoz képest a vagyoni kár is elfogadható mértékű volt. Közölte: ha legközelebb ismét száz kilométer per órás szél lenne, újra többméteres hófalak jönnének létre, és több kilométer hosszan torlódnának fel a gépkocsik a sztrádán, akkor sem tudnák - mert emberileg nem lehetséges - gyorsabban kimenteni az embereket, mint a múlt héten. "Nincs olyan technológia, amellyel ilyen időjárási körülmények között, ilyen hosszú kocsisorból hamarabb lehetne kimenteni az embereket" - jelentette ki a kormányfő. A bajt egy módon lehet megelőzni, ha az emberek józan megfontolás alapján együttműködnek a hatóságokkal - mondta Orbán Viktor, hozzátéve: "ha felmentünk a sztrádára, onnantól kezdve a jóisten kezében vagyunk, hogy beleszorulunk-e egy ilyen helyzetbe, vagy pedig időben sikerül lemenni". A miniszterelnök szavai szerint a mentésben részt vevők ragyogó munkát végeztek, és emberiességből is jelesre vizsgáztak.

Rezsicsökkentés

A kormányfő beszélt a rezsicsökkentés tervezett második üteméről is. Megismételte: annak idején megígérték, mindent megtesznek, hogy a létfenntartáshoz szükséges költségek kevesebbet vigyenek el a kiadásokból. "Van a hátamon ostor- és botnyom most is, de boldog és elégedett vagyok, mert Magyarország elég jól teljesít ahhoz, hogy ilyen lépéseket meg tudjunk tenni. Ez nem az én sikerem, nem a kormány sikere, hanem minden magyar sikere" – fogalmazott Orbán Viktor. A kormányfő úgy értékelte, a szolgáltatók most azok ellen fogtak össze, akikből élnek, miközben sok százmilliárdnyi profitot vittek ki az országból, a velük való együttműködés alapja ezért csak a rezsicsökkentés lehet, ha ez nem megy, erőből csináljuk meg - jelentette ki a miniszterelnök. Az ügyben zajló aláírásgyűjtésről szólva kijelentette: számára az a népszavazás erejével ér fel, mert "olyan erős barátai vannak a nagy nemzetközi szolgáltatóknak", amelyekkel szemben a magyar kabinet egymagában aligha tud a lábán megállni. A rezsicsökkentés és az alkotmánymódosítás körüli nemzetközi bírálatok közötti esetleges összefüggést firtató felvetésre a miniszterelnök azt mondta: a kabinet nem tudja ezt bizonyítani, de "van fogalmunk arról, hogyan működik az élet".

Alkotmánymódosítás

Az alkotmánymódosítás kapcsán Orbán Viktor azt mondta: az európai kultúra része a vita, így a politikai vita is, ennek azonban méltányosnak és tényszerűnek kell lennie.  A kormány mindenkit meghallgat, de a magyar nemzeti szuverenitást nem fogja feladni. Az nem megy, hogy a kritikusok először bírálnak, utána olvasnak, Magyarország egyszerűen nem fogadja el, hogy miközben a magyar parlamentben egy hónapja folyik már a vita az alkotmánymódosításról, annak  elfogadása előtt egy nappal érkezzék egy "lebeszélő" telefon Brüsszelből, hogy állítsa le a törvényalkotás folyamatát, és ne szavazzon a magyar parlament - fogalmazott a kormányfő. Ehhez senkinek nincs joga, és amíg ő a miniszterelnök, ilyen nem is fog megtörténni - tette hozzá. Orbán Viktor kitért a magyar kormányzatot bíráló német rajzfilmre is, és azt mondta, sajnálja a német gyermekeket, Magyarországon elképzelhetetlen lenne, hogy "hazugságokat és valótlan tényeket gyermekműsorrá alakítsanak. Ha ez előfordulna a Magyar Televízióban, itt mindenki repülne egyetlen perc alatt, ugyanis a gyermekek nem arra valók, hogy mindenfajta politikai agymosásnak vessük őket alá" - fogalmazott.


Önkényuralmi jelképek

A kormányoldal nem tudja megoldani, hogy április 30-áig minden szempontnak eleget tevő megoldást találjon az önkényuralmi jelképek tiltására, így lesz egy olyan időszak, amikor már hatályos az Ab döntése, de még nincs megoldva a probléma - jelentette ki a miniszterelnök, utalva arra, hogy az Alkotmánybíróság április végével hatályon kívül helyezte az önkényuralmi jelképek használatát tiltó büntető törvénykönyvi rendelkezést. A kormányfő szerint emberiesség kérdése, hogy egy ilyen történelmű országban, mint Magyarország, az áldozatokra való tekintettel nem megengedhető bizonyos szimbólumok szabad viselete. Ebben a kérdésben azonban a magyar felfogás összeütközésbe került a nemzetközi gyakorlattal, és ezt a problémát kell megoldani, alaposan meg kell vitatni, tehát "semmilyen további alkotmánymódosításra vagy gyors megoldásra sem szükség, sem lehetőség nincs". Európai megoldást kell találni - hangsúlyozta a kormányfő, aki ezért kérte a Külügyminisztériumot, szervezzen ennek érdekében ezzel foglalkozó konferenciákat.

Hajléktalankérdés, családfogalom

A hajléktalanság alkotmányos szabályozásával kapcsolatban Orbán Viktor úgy fogalmazott: azzal minden normális ember egyetért Magyarországon, hogy a helyi önkormányzatoknak és a központi államnak rendelkezniük kell olyan eszközökkel, amelyekkel megakadályozhatnak a többi embernek hátrányos, veszélyes magatartásokat, és tehetnek azért, hogy például az iskolák, templomok, egészségügyi intézmények környezete rendben maradhasson. Hozzátette, az állam és az önkormányzatok több szálláshelyet tartanak fenn, mint ahány hajléktalan van. A család fogalmának új szabályozását érintve - vagyis, hogy a családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony - a miniszterelnök úgy fogalt állást, hogy ez a családdefiníció szélesebb, mint a ma még hatályban lévő polgári törvénykönyv meghatározása. "Nem szűkülésről van szó, hanem tágításról" - tette egyértelművé.

Véleményszabadság

Orbán Viktor szólt arról is, hogy az európai alkotmányossághoz való fontos hozzájárulásnak tartja azt az új alaptörvényi passzust, amely szerint a véleményszabadság gyakorlása nem sértheti más emberek, a magyar nemzet, valamint nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösségek méltóságát, az említett közösségekhez tartozóknak pedig joguk van a méltóságuk megsértése miatti igényüket bíróság előtt érvényesíteni. A kormányfő elmondta azt is, hogy a kabinet jövő heti ülésén már tárgyalja azokat a törvényjavaslatokat, amelyek az elfogadott alkotmánymódosítás alapján születnek majd meg, az indítványokat pedig haladéktalanul be fogják nyújtani az Országgyűlésnek. Kérdésre megjegyezte, ezeket a szabályokat vizsgálhatja majd az Ab, a testületnek ugyanis az a hivatása, hogy megvédje az alkotmány szövegét.