Az Európai Unió és a ciprusi kormány úgy viselkedik az adósságprobléma megoldásakor, mint "elefántok egy porcelánboltban" - jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő szerdán, Oroszország és az Európai Bizottság csütörtökön kezdődő moszkvai tárgyalásai előtt nyilatkozva.
A miniszterelnök szerint "ami hibát el lehetett követni ebben a helyzetben, azt mind elkövették, beleértve a pénzügyi intézményekbe vetett bizalom felőrlését általában, s nem csak Cipruson". "Csak nem hiányolták a válságokat? Elfelejtették, mi történt néhány éve?" - tette fel a kérdést Dmitrij Medvegyev.
Az orosz kormányfő csodálkozott azon, hogy Cipruson úgymond beszüntették a bankok működését, és úgy vélte, ez a döntés nagy veszteségeket fog okozni. Érthetetlennek nevezte, hogy még a nagy pénzintézetek sem működhetnek, beleértve azon orosz bankokat is, amelyekkel nincs probléma. Úgy vélte, hogy nyilvánvalóan a ciprusi bankrendszer szétverése volt a cél.
Dmitrij Medvegyev elismerte, hogy Oroszországnak megvannak a saját indítékai, állami érdekei. Hangsúlyozta, hogy az orosz bankok és üzletemberek egyáltalán nem azért helyezték el pénzüket Cipruson, hogy úgymond az ország különleges jogi szabályozása mögé bújjanak, csupán a munkájukat könnyítő formát veszik igénybe, ami nemzetközi gyakorlat.
Az orosz politikus úgy vélte, hogy a ciprusi adósságkrízis rendezésére javasolt lépés újabb válságok lavináját indíthatja el, hatalmas veszteségeket okozhat, és felmerülhet az orosz-ciprusi kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás felmondása is. Az orosz kormányfő közölte, hogy a következő két napban "meglehetősen intenzíven" kívánja megvitatni az Európai Bizottság képviselőivel a ciprusi pénzügyi válság kérdését.
Dmitrij Medvegyev arra a kérdésre, hogy az Európai Uniónak a ciprusi válság megoldására tett javaslatai befolyásolják-e Brüsszel és Moszkva viszonyát, csupán annyit mondott: "meg kell várnunk a végső döntést". Remélte, hogy végül maximálisan kiegyensúlyozott döntés születik, amely segít Ciprusnak és nem rontja el Oroszország és az EU kapcsolatait.
Medvegyev: át kell gondolni az euró helyét az orosz tartalékvaluták között
A ciprusi példa okot szolgáltat Moszkvának arra, hogy átgondolja, van-e helye az eurónak az oroszországi tartalékvaluták között - mondta Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő, akinek véleményét az Interfax hírügynökség közölte szerdán. A miniszterelnök, valamint Vlagyimir Putyin orosz államfő korábban többször is hangsúlyozta: bízik az euróban és Oroszország nem szándékozik csökkenteni az Európai Uniós valuta súlyát a valuta tartalékaiban.
"Ha Cipruson ez (a bankbetétek megadóztatása) lehetséges, miért ne lehetne megcsinálni Spanyolországban, Olaszországban, és néhány más országban, ahol pénzügyi problémák vannak. Holnap ott fogják elkobozni a betéteket. Ez ok arra, hogy elgondolkodjunk" - válaszolta az orosz kormányfő az Interfax kérdésére.
Oroszország valutatartalékainak 41-42 százaléka euró. Medvegyev hangsúlyozta, hogy Oroszországnak kiszámíthatóságra van szüksége, de szerinte az Európai Unió javaslata a bankbetétek megadóztatására nem kiszámítható, némileg nem megfelelő döntésről tanúskodik.
Az orosz kormányfő megerősítette, hogy a Mihalisz Szarrisz pénzügyminiszter vezetésével Moszkvában tárgyaló ciprusi kormányküldöttség több állami eszközt kínált megvételre Oroszországnak. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy előbb az Európai Uniónak kell megtennie a nemzetközi jogi normáknak megfelelő javaslatait, figyelemmel a belső (ciprusi) törvényekre is, amelyekben garantálják a tulajdon érinthetetlenségét. "Ezt követően tesszük meg javaslatainkat, de eddig semmi újat nem hallottunk" - jelentette ki Dmitrij Medvegyev.
A ciprusi szárazföldi talapzat alatti gázlelőhelyek kiaknázásában való orosz részvételt bonyolult kérdésnek nevezte. Példának Ciprus Törökországgal meglévő problémáit hozta fel. Hozzátette, hogy Oroszország kész megvizsgálni Ciprus bármilyen javaslatát és megérteni a szigetország vezetésének érvelését.
Az orosz kormányfő emlékeztetett arra, hogy Oroszország 2011-ben 2,5 milliárd eurós hitelt nyújtott Ciprusnak, így, mint mondta, országa mindenképpen részt vesz a uniós tagállam likviditásának és fizetőképességének fenntartásában. Dmitrij Medvegyev az Oroszország és az Európa Unió együttműködését tárgyaló moszkvai nemzetközi tanácskozáson a ciprusi válság megoldásában Moszkvával közös cselekvésre szólította fel az Európai Bizottságot.
0 Megjegyzések