A Herendi Porcelánmanufakturának és tervezőjének, Tamás Ákosnak köszönhetően egy szép köztéri alkotással, egy Jézus szoborral gazdagodott városunk, pontosabban a Benedek-hegy.



Pályánk nem ér véget földi tevékenységünk befejezésével, s ezért nem csak itt, a Földön tartozunk felelősséggel tetteinkért - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter az Ecce Homo elnevezésű, herendi porcelánból készült Jézus-szobor avatásán csütörtökön Veszprémben.

Ecce Homo. Ez a mondat egyfajta közös nyelv, egy közös szál, ami összeköti a katolikusokat, a katolikus kultúrát ismerőket. Íme az ember. Ez a mondat sokkal többet jelent önmagánál. Jelentheti az emberi sorsot, de jelentheti az esendőségünket is. A katolikus vallás nem a halálról szól, hanem a feltámadásról. És bizony ez a szobor is ezt jelzi. Itt a Benedek-hegy lábánál egyfajta újrakezdést, egyfajta feltámadást, megújulást szimbolizál - hangsúlyozta dr. Navracsics Tibor.



Kifejtette: egy közösségként közös mondataink vannak, amit a közösségen belül bárhol mondunk el, tudják, hogy mire gondolunk; a keresztény világban ilyen az Ecce Homo. Mennyivel gazdagabb a magyar nyelv, mint a névelőt nem ismerő latin; magyarra úgy fordítjuk ezt a mondatot: Íme az ember - folytatta a közigazgatási és igazságügyi miniszter. Hozzáfűzte: a határozott névelő egészen szimbolikus jelentőségűvé emeli az ember szót is: Íme az ember, íme Jézus, az ember, mindannyiunk szimbóluma, mindannyiunk embere, aki mindannyiunkért szenvedett.

Ecce Homo nem a halál, nem az esendőség, nem a magányos ember a csőcselékkel szemben, nem a magára hagyott Jézus: Ecce Homo a feltámadás - mondta Navracsics Tibor. Ezen a helyen, az újjászülető Benedek-hegyen, a Szent Margit- és a Szent László-templom által határolt szakrális térben, ahol vélhetően a kereszténység előbb lelt otthonra, mint a magyarság, az Ecce Homo talán mindennél jobban otthonra talált - tette hozzá.

Ez a szobor az ide látogatót figyelmezteti a feltámadásra, hogy a mi pályánk nem ér véget azzal, hogy földi tevékenységünket befejezzük, éppen ezért nem csak itt a földön viseltetünk felelősséget tetteinkért - mutatott rá a miniszter. A szobor mint művészeti alkotás most mindannyiunk vagyonának része lesz, amit meg kell óvnunk minden rongáló elemtől, mindenkitől, aki kárt tehet benne és abban, amit képvisel.

Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója beszédében utalt rá, hogy a társaság a társadalmi felelősségvállalás jegyében gondot fordít a magyar értékek, különösen a porcelánművészeti értékek ápolására; ezen misszió jegyében több köztéri szobrot ajándékoztak például Budapesten a Parlamentnek, az Operaháznak vagy Szentpétervárnak, és a német törvényalkotás épületében is van alkotásuk. A herendi porcelán most a veszprémi Szent Benedek-hegyhez jutott el, megjelenítve a herendi manufaktúra iparművészeinek tehetségét, a herendi mesterek generációról-generációra öröklődő tudását, s megjelenítve a porcelán titkát is - fogalmazott.



Dr. Márfi Gyula érsek mielőtt megáldotta a szobrot felidézte annak történelmi, bibliai hátterét, azt a pillanatot, amikor Pontius Pilatus bemutatja Jézust a tömegnek. Tamás Ákos iparművész porcelán szobra az Ecce Homo elhangzásakor ábrázolja Jézust; a szoborral szeretnének hozzájárulni a közterek megszépítéséhez, valamint felhívni a figyelmet arra, hogy a gazdasági válságban is mindenki - lehetősége szerint - járuljon hozzá a közterek szebbé tételéhez.

Porga Gyula (Fidesz-KDNP), Veszprém polgármestere megköszönte a manufaktúra felajánlását. Veszprém egy gyönyörű műalkotással gyarapodott a Benedek-hegyen, ahol a sétautakat nemrégiben újította fel az önkormányzat, de még hiányzott róla valami: az Ecce Homo-szobor a közösség közös öröme lesz - jelentette ki. És ezt egy gazdasági társaság, a Herendi Porcelánmanufaktura Zrt vállalta a társadalmi szerepvállalás jegyében - szögezte le. A porcelán Jézus-szobor a Benedek-hegy bejáratánál, a Szent Mihály-székesegyház alatt látható.